Yetenek yönetiminin örgütsel yaratıcılık üzerine etkisinde örgütsel çok yönlülüğün aracı etkisi ve bir araştırma
The mediating effect of organizational ambidexterity in the effect of talent management on organizational creativity and a research
- Tez No: 758054
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNEN İLKAR DÜNDAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Günümüz kurumsal ortamının doğası gereği neredeyse tüm örgütler, hızla değişen çevresel koşulları ve teknolojiye uyum sağlayabilmek ve yaşamlarını devam ettirebilmek için ihtiyaç duydukları ve duyabilecekleri donanımlara ve yetkinliklere haiz bir iş gücü havuzu oluşturma ihtiyacı duymaktadırlar. Bu iş gücü havuzunu oluşturmak başlı başına bir zorluk olmakla birlikte, bu zorluklarla başarılı bir biçimde baş edebilen örgütler hem uzun hem de kısa vadede pazara hâkim olabilen bir işgücü küratörlüğü yapabilmekte ve stratejik üstünlük elde edebilmektedirler. Yetenek Yönetimi, bir örgütün, hedeflenen iş için güçlü bir yetenek ve beceri havuzuna sahip olmasını, ayrıca nitelikli işgücünün örgütsel hedeflerle uyumuna odaklanıldığı faaliyetler bütünüdür. Örgütsel Yaratıcılık, yeni ve yaratıcı fikirlerin bir örgüt içerisinde başarılı bir şekilde üretilmesinin uygulanması süreci olarak tanımlanmaktadır. Bazı araştırmalar, yetenekli çalışanların, örgütün yaratıcı işbirliği için sinerji sağladığını savunmaktadırlar. Stratejik bir yetenek olarak kabul edilen Örgütsel Çok Yönlülük ise, bir organizasyonda keşif ve yararlanma gibi birbirine zıt iki faaliyetin eş zamanlı olarak yürütülmesi fikrine dayanmaktadır. Stratejik açıdan örgütler, rekabetçi olabilmek için hem çok yönlü olmalı hem de örgütsel yaratıcılığı çok önemli bir yetenek durumuna getirmelidirler. Bu amaçla, Yetenek Yönetiminin, Örgütsel Yaratıcılık üzerindeki etkisi ve bu etkide Örgütsel Çok Yönlülüğün olası aracılık rolünün araştırıldığı bu çalışma, İTO (İstanbul Ticaret Odası)'ya kayıtlı firmaların yönetici ve işgörenlerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Kolayda örneklem yoluyla ulaşılan 395 katılımcıdan anket yöntemiyle toplanan veriler, Smart PLS 3.2.9. programı kullanılarak, geçerlilik, güvenilirlik ve doğrulayıcı faktör analizlerine tabi tutulmuştur. Ayrıca, en küçük kısmi kareler Yapısal Eşitlik Modeli (PLS-SEM) yöntemi, Smart PLS 3.2.9. istatistiki paket programı kullanılarak uygulanmış, yol katsayıları ve istatistiki anlamlılık düzeyleri göz önünde bulundurularak etkiler değerlendirilmiş ve yorumlamaları yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, Yetenek Yönetiminin Örgütsel Yaratıcılığın üç boyutundan, sadece iki boyutu olan Toplumsal Yaratıcılık ve Yönetsel Yaratıcılık üzerinde doğrudan ve anlamlı etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Örgütsel Çok Yönlülüğün aracı değişken olarak konumlandırıldığı araştırma modelinde Yetenek Yönetimi ile Örgütsel Yaratıcılık arasında, Örgütsel Çok Yönlülük aracı değişkeninin kısmi etkisinin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the nature of today's corporate environment, almost all organizations need to create a workforce pool with the equipment and competencies they need and may need in order to adapt to the rapidly changing environmental conditions and technology and to continue their lives. It is a challenge in itself to create this workforce pool; however, the organizations that successfully deal with these challenges are able to curate a workforce that can dominate the market both in the long and short term and gain a strategic advantage. Talent Management is a set of activities that focus on ensuring that an organization has a strong talent and skill pool for a targeted job, as well as the alignment of a qualified workforce with the organizational goals. Organizational Creativity is defined as the application process of a successful development of new and creative ideas within an organization. Some studies argue that the talented employees provide a synergy for the organization's creative collaboration. On the other hand; Organizational Ambidexterity, which is accepted as a strategic capability, is based on the idea that two conflicting activities, such as exploration and exploitation, are carried out simultaneously in an organization. From a strategic point of view, organizations must be both versatile and also make the organizational creativity a very important skill in order to be competitive. For this purpose, this study, which researches the effect of Talent Management on Organizational Creativity and the possible mediating role of Organizational Ambidexterity in this effect, was carried out with the participation of managers and employees of the companies registered with ICOC (Istanbul Chamber of Commerce). The data collected by the survey method from 395 participants, who were found with the convenience sampling method, underwent the validity, reliability and confirmatory factor analyses via Smart PLS 3.2.9 programme. Furthermore, the Partial Least Squares Structural Equation Modelling (PLS-SEM) method was applied using Smart PLS 3.2.9. and the effects were evaluated and interpreted by considering the path coefficients and statistical significance levels.The results of the research reveal that the Talent Management has a direct and significant effect on the Social Creativity and Managerial Creativity, which are only two of the three dimensions of Organizational Creativity. In the research model, in which the Organizational Ambidexterity is positioned as a mediator, it is concluded that the mediator of Organizational Ambidexterity has a partial effect between the Talent Management and Organizational Creativity.