Çevre ve orman hukukunun madencilik sözleşmelerine etkisi
The effect of environmental and forest law on mining contracts
  1. Tez No: 758072
  2. Yazar: NİLAY YILDIZBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. OSMAN DEVRİM ELVAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre ve Orman Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada ilk olarak orman arazisine erişim konusunda somut hukuki düzenleme olan madencilik sözleşmelerinin, hukuki niteliğinin ortaya konulabilmesi hedeflenmiştir. Teknik açıdan birbirinden oldukça farklı ve kendine has niteliklere sahip iki sektör olan madencilik ve ormancılık sektörüne ilişkin hukuki kavramlar, kavramsal yaklaşım şeklinde ele alınmıştır. Özellikle teknik tanım- hukuki tanım ayrımına giderek konunun hukuki boyutu ortaya konulmuştur. Diğer taraftan ilgili hukuki düzenlemelerde faaliyetin niteliği ve önemi irdelenmiş son olarak genel anlamda araziye erişim konusunda fikir olması bakımından hukuki düzenlemeler özetlenmiştir. Madencilik faaliyetinin unsurları temel alınmış (arama, işletme, tesis, bedeller, rehabilite ve saha teslimi) ve bir dizin oluşturularak süreç aktarılmıştır. Buna ek olarak öne cıkan bazı yargı kararları analiz edilmiştir. Bununla birlikte konu kapsamında pratikte ön plana çıkan“ÇED süreci ve Kurum görüşleri”ile ilişkili yargı kararlarının incelenmesiyle bölüm zenginleştirilmiştir. Bu süreçte yatırımcı bakımından ormanlık alan haricinde hangi sahalarda madencilik faaliyetleri yapılabileceği ve bununla ilgili usul ve esasların neler olduğu konusunda değerlendirmeler yapılmıştır. Sonrasında madencilik faaliyetinin hukuki niteliği ve orman arazisine erişim konusunda hukuki ilişki ele alınmıştır. Burada, sorunları ortaya koymak için pratikteki uyuşmazlıklar, aksaklıklar konusunda yargı kararları incelenmiştir. Bu inceleme ve değerlendirmeler, özel bir yazılım olan Kazancı Hukuk Otomasyon Sistemi aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın bulgularında ise bu çalışmada“Orman Arazisi Kullanım Sözleşmesi (OKS)”olarak adlandırılmış olan sözleşme modeli önerilmiş ve bu sözleşmenin idari ve özel hukuk bakımından niteliği ortaya konulmuştur. Söz konusu tespitler; taraflar ve borçları ile tarafların kaynak bakımından sorumlulukları kapsamında ilgili hukuki düzenlemeler analiz edilerek yapılmıştır. Son olarak sözleşmenin sona ermesi halleri ile sözleşmeye aykırılıklar konusu ele alınmış ve sürdürülebilirlik kapsamında hukuki analizle ilgili sözleşmede yer alması gereken temel kriter önerileri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the legal property of mining contracts, which are concrete legal regulations on access to forest land. The legal concepts related to the mining and forestry sectors, which are two sectors that are technically quite different from each other and have their own characteristics, are handled as a conceptual approach. In particular, the legal dimension of the subject has been revealed by making the distinction between technical definition and legal definition. On the other hand, the nature and importance of the activity were examined in the relevant legal regulations, and finally, the legal regulations were summarized in order to give an idea about access to the land in general. In this section, the elements of the mining activity were taken as a basis (exploration, operation, facility, costs, rehabilitation and field delivery) and the process was transferred by creating an index. In addition, some prominent judicial decisions were analyzed. In addition, this section has been enriched by examining the judicial decisions related to the“EIA process and the Institution's opinions”, which come to the fore in practice within the scope of the subject. In this process, ideas were given on which areas other than forest areas can be mining activities and what the procedures and principles are related to this, for the investor. Afterwards, the legal nature of the mining activity and the legal relationship regarding access to forest land were discussed. In this context, in order to reveal the problems, judicial decisions on practical disputes and malfunctions are examined. These examinations and evaluations were carried out through the Kazancı Legislation Automation System, which is a special software. In the findings of the research, the contract model called“Forest Land Use Agreement (FUS)”was proposed in this study and the nature of this contract in terms of administrative and private law was revealed.These determinations; The parties and their debts and the responsibilities of the parties in terms of resources were analyzed by analyzing the relevant legal regulations. As a result of these processes, the expiry of the contract and the issue of breaches of the contract were discussed and a contract model was created for legal analysis within the scope of sustainability.