Acil servis triyajında yapay zeka programı ile hastaların acil servis ciddiyet skalasına göre aciliyetlerinin belirlenmesi
Determination of patient urgency in the emergency department using an artificial intelligence program based on the emergency severity index
  1. Tez No: 867813
  2. Yazar: CANSU ÇOLAKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
AMAÇ Acil servisler 24 saat boyunca kesintisiz hizmet veren yerlerdir ve artan acil servis kalabalığı içerisinde hatalı ve gecikmiş triyajın olması acil tıp hizmetleri için endişe verici bir durumdur. ESI acil servislerde triyaj yapmak için kullanılan bir önceliklendirme sistemidir. ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir yapay zeka modelidir ve doğal dil işleme görevlerinde kullanılmak üzere eğitilmektedir. Çalışmamızın amacı acil servis triyajı için ESI esaslarına göre ChatGPT kullanılarak yapılan hasta önceliklendirilmesinin doğruluğunu tespit etmektir. YÖNTEM Çalışmamıza 20 ve 21 Temmuz 2023 tarihlerinde 24 saat içinde acil servisimize başvuran 18 yaş ve üzeri 745 hasta dahil edildi. Hastaların triyajı sırasında hayati bulguları ile birlikte yaş, cinsiyet, başvuru şekli, geliş şikayeti, bilinç durumu, ek hastalıkları çalışma formuna kaydedildi. Kliniğimiz görev yapan dördüncü yıl araştırma görevlisi hekimlerimizden beş kişilik bir hakem komisyonu oluşturularak ESI triyaj sistemi hakkında olgu bazlı teorik eğitim verildi. Olgu formatına getirilen hasta bilgileri ESI kriterlerine göre hakem komisyonu ve eş zamanlı olarak ChatGPT tarafından değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Emergency departments are facilities that provide uninterrupted service 24 hours a day, and amid the increasing crowding in emergency services, erroneous and delayed triage poses a concerning situation for emergency medical services. ESI (Emergency Severity Index) is a prioritization system used for triage in emergency departments. ChatGPT is an artificial intelligence model developed by OpenAI and trained for natural language processing tasks. The aim of our study is to determine the accuracy of patient prioritization conducted using ChatGPT based on ESI principles for emergency department triage. METHOD On July 20th and 21st, 2023, a total of 745 patients aged 18 and above who presented to our emergency department within a 24-hour period were included in our study. During triage, patients' vital signs along with their age, gender, mode of presentation, chief complaint, level of consciousness, and comorbidities were recorded on the study form. A five-member the peer review committee of fourth-year resident physicians from our clinic was formed, and theoretical training on the ESI triage system was provided to them. Patient data, formatted into case reports, were evaluated by both the expert panel according to ESI criteria and simultaneously by ChatGPT.