Semantics and syntax of herhangi bir: An alternative-based approach to Turkish polarity items
Herhangi bir'in anlamı ve sözdizimi: Türkçedeki kutupluluk öğelerine alternatif temelli bir yaklaşım
- Tez No: 758121
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMİT ATLAMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir kutupluluk öğesi olan herhangi bir' in kullanılabildiği cümle yapılarının bir listesini sunmak ve ortaya çıkan resme dayanarak herhangi bir'i hem olumsuz kutupluluk öğelerine hem de serbest seçim öğelerine bağlayan anlamsal ve sözdizimsel özellikleri açıklayan bir analiz sunmaktır. Bu çalışmada, Chierchia (2013) tarafından sunulan, kutupsal duyarlılığı mecburi olarak aktive olan alternatiflere bağlayan alternatif-tabanlı bir çerçeve benimsemekteyim. Bu çerçevede, tüm serbest seçim öğeleri ve olumsuz kutupluluk öğeleri aynı temel alternatif kümesiyle analiz edilebilir ve bu analizin temel bileşenleri üzerinde yapılan basit geçişlerle öğeler arası çeşitlilik açıklanabilir. Bu çalışmada elde edilen bulgular, herhangi bir'in sınırlı dağılımının, aşağı gerektirim içeren bir bağlamda ya da kiplik içeren bir bağlamda işlenmesi gereken alternatiflerle ilişkilendirilebileceğine ve alternatif-temelli bir analizin tüm kutupluluk öğeleri arasındaki akrabalığı açıklayabileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is two-fold. First, I present a description of the complex behavior of the Turkish polarity sensitive item herhangi bir. Then, based on the picture that emerged, I provide a unified analysis that accounts for the semantic and syntactic properties that connects herhangi bir with both free choice items and negative polarity items. I adopt an alternative-based framework that has been proposed by Chierchia (2013), who links polarity sensitivity to obligatorily active alternatives. Within this framework, all NPIs and FCIs are analyzed with respect to the same alternative set, and parametric variation is handled with simple switches to the basic elements of the framework, such as the position of the modal, the mode of exhaustification, the subset of alternatives that needs to be exhaustified. The analysis indicates that associating restricted distribution of herhangi bir to obligatorily activated alternatives that require either a downward entailing context or a modal context to be exhaustified consistently can explain the dual nature of herhangi bir and its tie with other polarity sensitive items such as the pure NPI hiç 'at all' and pure FCI herhangi n.