Sentence meaning and pragmatic interpretation
Cümle anlamı ve pragmatik yorum
  1. Tez No: 136958
  2. Yazar: SEHER DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNİRA GARAYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
11 ÖZET Bir konuşma genellikle bir kişinin bir takım kavranılan ifade etme isteği ile başlar. Kişinin bu kavramları mide etmek için konuşma diline uygun bir şekle dönüştürmesi gerekir. Diğer kişi ya da kişiler bu kavramları dinlediğinde karşı bir süreç başlar. İnsanlar konuşmacının sözlerini işittiğinde bu sesleri tekrar konuşmacının ifade etmek istediği anlama dönüştürürler. Dinleyiciye mesajını iletmeye çalışırken konuşmacı karmaşık bir sürece girer. Bu süreç boyunca, dinleyicinin kavramasının kolaylaştıran yapı ve kavramları seçer. Bununla beraber, bazen ifadelerini etkili yapmak için farklı yollara başvurur. Bu da söylenilenin anlatılmak istenenden farklı olduğu durumlarla sonuçlanır. Aynı şekilde, dinleyici de konuşmacının seçtiği yapı ve kelimelere dayanarak mesajım anlamaya çalışır. Bu tezin amacı, ifadelerin hem yapı ve temel anlamlarına hem de ifadelerin kullanıldığı durumlara dayanarak anlam üzerinde çalışmaktır. Bu tez, bir giriş, üç ana ve bir sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde dilbiliminin üç alam, sentaks, anlambilim ve pragmatik, genel olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, konuşmaların anlamım belirlemede yapı önemli bir rol oynadığından ilk olarak ifade ve cümle kurallarından bahsedilmiştir.m Üçüncü bölümde, kelime ve cümlelere dayanarak anlam incelenmiş ve örneklendirilmiştir. Bunu yaparken kelime ve cümlelerin anlam ilişkileri ve özellikleri kullanılmıştır. Dördüncü bölümde, anlam daha çok konuşma metinlerine dayanarak incelenmiştir. Sonuç olarak, sözlerin anlamları yapı ve içerdiği kelimelere bakılarak çıkartılan anlamlardan farklı olabilir. Yine de insanlar temel anlam ile konuşmacının veya yazarın niyetine bağlı olan anlam arasındaki fark ile baş edebiliyor ve herhangi bir durumda birbirleri ile iletişim kurabiliyorlar.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT A conversation usually begins with the wish of a person to express a set of concepts. In order to express these concepts he should convert these into a form suitable for expression in speech. When other person or people listen/s to these concepts, a reverse process starts out When people hear the speaker's utterances, they convert these sounds again into the meaning that the speaker wished to express. While trying to convey his message to the hearer, the speaker undertakes a complex process. During this process, he chooses the structures and words that facilitate the hearer's perception. However, sometimes he applies different methods to make his expressions effective. This results in situations in which what is told is different from what is meant. Likewise, the hearer tries to understand the speaker's message based on the structures and words he has chosen. The aim of this thesis is to study on the meaning based on both structures and core meaning of expressions and also on the context of situation. This thesis consists of an introduction, three main and a conclusion chapters. In the introduction part, three branches of linguistics, namely syntax, semantics and pragmatics, are treated in general frames. In the second chapter, syntactic rules and principles are mentioned in some detail since structure plays a significant role in determining the meaning of utterances.In the third chapter, meaning based on words and sentences are examined and exemplified. While doing this, sense relations and properties of words and sentences are used. In the fourth chapter, meaning is examined rather based on discourse of universe. In conclusion, the meaning of utterances could be different from what they are supposed to mean depending upon the structure and the core meanings of the words they consist of. Nevertheless, people are able to cope with this difference between form and core meaning and contextual meaning based on the will of speakers or writers and to interact with each other in any situation.