Chorda Obliqua'nın ön kolda morfolojik incelenmesi; Bir anatomik kadavra çalışması
Morphological examination of the Oblique Cord on the forearm; An anatomical cadaver study
  1. Tez No: 758126
  2. Yazar: SEREN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAPATYA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Chorda obliqua dirsek ekleminin bir ligamenti, fasyal bir bant, membrana interossea antebrachii'nin bir parçası ya da ayrı bir fibröz yapı olarak kabul edilir. Bu araştırmada chorda obliqua'nın kadavra diseksiyonlarıyla ayrıntılı anatomisi ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hamidiye Tıp Fakültesi ve Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Ana Bilim Dalları'ndaki 6 kadavra olmak üzere toplam 12 ön kolunun diseksiyonu yapıldı. Chorda obliqua'nın origo, insertion ve çevre yapılarla olan ilişkisi tanımlandıktan sonra; origo genişliği, insertion genişliği, vertikal genişlik, pronasyon ve supinasyondaki uzunlukları, liflerinin açısı, membrana interossea antebrachii'ye, processus styloideus ulnae ve radii'ye olan uzaklıkları ölçüldü. Diseksiyon ve ölçümlerin her aşaması, mevcut varyasyonlar fotoğraflandı. Veriler SPSS programında nonparametrik analiz ve korelasyon yöntemleri kullanılarak analiz edildi ve ilişkilerine bakıldı. Bulgular: Bu çalışmada chorda obliqua'nın ulna ve radius arasında %83,33 oranında fasyal bir bant olarak uzandığı bulundu. Supinasyonda ve pronasyondaki uzunluğu sırasıyla ortalama 25,37±4,88; 21,90±5,63 mm; vertikal genişliği 8,64±2,29 mm; origo genişliği 9,44±0,67 mm, insertion genişliği 10,86±1,89 mm; radius'la yaptığı açı 147,35±6,88°; membrana interossea antebrachii'ye uzaklığı 9,14±1,41mm; processus styloideus ulnae ve radii'ye uzaklıklar sırasıyla 188,64±9,19; 178,89±11,42 mm olarak bulundu. Chorda obliqua membrana interossea antebrachii'den daha anterior ve superior'da konumlandığı; m. supinator, m. flexor pollicis longus, m. flexor digitorum profundus, m. flexor digitorum superficialis ile bağlantılı olduğu bulundu. Sonuç: Bu çalışmayla, anatomisiyle ilgili bir netliğin bulunmadığı chorda obliqua'yla ilgili anatomik ve morfolojik bilginin arttırılarak anatomi eğitimlerine, bölgeye yönelik teşhis ve tedavi yöntemlerine kılavuz olmasını ve chorda obliqua'nın fonksiyonuna yönelik yapılacak çalışmalara öncelik etmesini umuyoruz.
Özet (Çeviri)
Aim: The oblique cord is considered a ligament of the elbow joint, a fascial band, a part of the interosseus membrane of the forearm, or a separate fibrous structure from the interosseus membrane. This study, it is aimed to determine the detailed anatomy and morphological features of the oblique cord by cadaver dissections. Materials and Methods: Twelve forearms from 6 cadavers were dissected in the Department of Anatomy University of Health Sciences, and Biruni University. After defining the oblique cord's origo, insertion, and the relationship with surrounding structures; origo width, insertion width, vertical width, pronation and supination lengths, fiber angle, distance to the interosseus membrane, styloid process of the ulna, and radius were measured. Each step of dissections and measurements, variations present were photographed. The data were defined, and their relationships were examined using nonparametric analysis and correlation methods on the SPSS program. Results: The oblique cord were found at 83.33%, and it extended as a fascial band between the ulna and radius. The mean length in supination and pronation; vertical width; origo width; insertion width were respectively 25,37±4,88; 21,90±5,63; 8,64±2,29; 9,44±0,67; 10,86±1,89 mm; the mean angle that it makes with the radius was 147,35±6,88°; its distance from the interosseous membrane was 9,14±1,41mm; distances to the styloid process of ulna and radius were found respectively 188,64±9,19; 178,89±11,42 mm. The oblique cord was located more anteriorly and superiorly than the interosseous membrane, and it was connected with the supinator, flexor pollicis longus, flexor digitorum profundus, and superficialis muscles. Conclusion: We aimed that by increasing the anatomical and morphological information about the oblique cord, where there is no clarity about its anatomy, it will guide anatomy education, diagnosis and treatment methods for the region, and studies about the function of oblique cord.