Determinantsal ideallerin Gröbner bazları
Gröbner bases of determinantal ideals
  1. Tez No: 758125
  2. Yazar: PELİN ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Determinantsal idealler ve ilgili oldukları nesnelerin, invaryant teori, temsil teorisi ve kombinatorik ile çok sayıda bağlantısı vardır. Bu bağlantı nedeniyle, determinantsal idealler, değişmeli cebir ve cebirsel geometrinin temel çalışma konularından birisidir. Bu tez, hesapsal cebir bakış açısından, determinantsal idealler hakkında bilinen bazı sonuçların bir derlemesidir.
Özet (Çeviri)
Determinantal ideals and the objects related them has many connections with invariant theory, representation theory and combinatorics. Because of this relation, they have been a central topic of commutative algebra and algebraic geometry. This thesis is a survey of some known results about the determinantal ideals from a computer algebra point of view.