Gebelerin ve eşlerinin cinselliğe karşı tutumları ile gebelik sürecindeki cinsel işlevleri arasındaki ilişki
The relationship between attitudes of pregnant women and their spouses towards sexuality and their sexual functions during pregnancy
- Tez No: 758174
- Danışmanlar: DOÇ. NUR ELÇİN BOYACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kadın ve erkeğin yaşamında önemli dönüm noktalarından olan gebelik sürecinde; eşlerin cinsel yaşama karşı sahip oldukları tutumlar, cinsel yaşamını etkileyen durumlar arasında yer alabilir. Tanımlayıcı ilişki arayıcı desende olan bu çalışma; 01.10.2021- 01.04.2022 tarihleri arasında, Bursa İl'ine bağlı bir devlet hastanesinin gebe polikliniğine başvuran, gebelik döneminde bulunan kadınlar ve eşleri olmak üzere 300 birey ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Gebelikte Cinselliğe Karşı Tutum Ölçeği ve Arizona Cinsel Yaşantılar Ölçeği kullanılarak oluşturulan anketin katılımcılara uygulanması ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Abstract textIn the pregnancy process, which is one of the important turning points in the lives of women and men; The attitudes of spouses towards sexual life may be among the situations that affect their sexual life. This study, which is in the descriptive relationship-seeking design; It was carried out between 01.10.2021 and 01.04.2022 with 300 individuals, including women in pregnancy and their spouses, who applied to the Obstetrics Clinic of a state hospital in Bursa Province. The data were collected by applying the questionnaire prepared by the researcher using the personal information form, the Attitudes towards Sexuality in Pregnancy Scale and the Arizona Sexual Experiences Scale to the participants.