Okul müdürlerinin rol ve sorumluluklarıyla seçim ve yetiştirilmesi sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of the role and responsibilities of school principals and the selection and training process
  1. Tez No: 758173
  2. Yazar: MEHMET TURHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN BOYACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın genel amacı eğitim yönetimi alanında çalışma yürüten öğretim üyelerinin, okul yöneticilerinin ve Milli Eğitim Bakanlığı yöneticilerinin okul yöneticilerinin seçilmesi ve yetiştirilmesine dair görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırma nitel araştırma yöntemiyle temel nitel araştırma desenine göre tasarlanmıştır. Betimsel analizlerle elde edilen araştırma bulgularına göre katılımcı görüşleri sekiz tema ve 35 alt tema altında ele alınmıştır. Araştırmanın öne çıkan sonuçlarına göre bürokratik işler ve fiziksel iyileştirmeler okul yöneticilerinin temel uğraşlarını oluşturmaktadır. Okul yöneticileri öğretimsel rollerine daha fazla önem atfetmelerine rağmen bu durumla orantılı şekilde bu işlere zaman ayıramamaktadırlar. Okul yöneticilerinin liderlik rolleri ile çevre ile ilişkilere dair rolleri daha önemli görülmektedir. Ayrıca seçme uygulamasının geçerliği de sorgulanmaktadır. Okul yöneticilerinin seçilmesinde temel alınması gereken nitelikler arasında liyakat, liderlik, etkili iletişim ve öğretmenlik deneyimi önemli görülmektedir. Ayrıca, okul yöneticilerinin yetiştirilmesine belirsizliklerin yaşandığını ve bir standardın yakalanamadığı düşünülmektedir. Okul yöneticiliğin profesyonel bir meslek olarak tanınmasına dair talepler dikkat çekmektedir. Araştırmanın sonuçları ışığında araştırmacılara, uygulayıcılara ve politika yapıcılara çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the views of faculty members working in the field of educational administration, school administrators and Ministry of National Education administrators on the selection and training of school administrators. For this purpose, the research was designed according to the basic qualitative research design with the qualitative research method. The interviews were conducted based on the semi-structured interview form created by the researcher. According to the research findings obtained through descriptive analyzes, participant views were discussed under eight themes and 35 sub-themes. According to the prominent results of the research, bureaucratic works and physical improvements constitute the main preoccupations of school administrators. Although school administrators attach more importance to their instructional roles, they cannot allocate time to these tasks in proportion to this situation. School administrators' leadership roles and their roles in relations with the environment seem more important. In addition, the validity of the selection application is also questioned. Merit, leadership, effective communication and teaching experience are considered important among the qualifications that should be taken as a basis in the selection of school administrators. In addition, it is thought that there are uncertainties in the training of school administrators and that a standard cannot be achieved. Demands for the recognition of school management as a professional profession draw attention. In the light of the results of the study, various suggestions were presented to researchers, practitioners and policy makers.