Multinomial processing tree models of the recent accounts of the processing of noncanonical word order sentences
Sıradışı kelime sırasına sahip cümlelerin işlemlemesine dair yakın zamandaki açıklamaların çokterimli işlemleme ağacı modelleri
  1. Tez No: 758183
  2. Yazar: KASIM BURAK ÇAVUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PAVEL LOGACEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, sıradışı kelime sırasına sahip cümlelerin işlemlemesinin Geri Erişim ve Sözdizimsel Analiz açıklamalarının önerilerini çokterimli işlemleme ağacı (MPT) modellerinde (Riefer ve Batchelder, 1988) uygulayarak, bu açıklamaların tahminlerini araştırmaktadır. MPT modelleri, kategorik verileri kullanarak gözlemlenemeyen ve varsayımsal bilişsel olayların veya durumların olasılıklarının tahminine olanak sağlar ve bu modellerin tahminlerinin ve teknik özelliklerinin analizi, bilişsel süreçlere dair açıklamaların nasıl geliştirilebileceği konusunda bilgi sağlayabilir. Güncel literatürde, katılımcıların sıradışı kelime sırasına sahip cümleler ile karşı karşıya kaldıklarında, diğer deneysel görevlerin yanı sıra, yapıcı/etkilenen adlandırma görevinde sistematik performans düşüşü yaşadıkları tespit edilmiştir (Ferreira, 2003; Bader & Meng, 2018). Geri Erişim Açıklaması (Bader & Meng, 2018; Meng & Bader, 2021) performanstaki bu düşüşün, görev yoklayıcıları tarafından tetiklenen işaret-tabanlı alma işlemindeki sorunlardan kaynaklandığını öne sürerken, Sözdizimsel Analiz Açıklaması (Ferreira, 2003; Christianson, Luke & Ferreira, 2010), performanstaki düşüşün yanlış yorumlamadan kaynaklandığını öne sürüyor. Bu iki açıklamanın varsayımlarını yansıtan MPT modelleri geliştirdik ve bunları Meng ve Bader'in (2021) ilk deneyindeki verilere oturttuk. Çalışmamız, Geri Erişim Açıklaması'nın MPT yapısına Sözdizimsel Analiz Açıklaması'ndan daha uygun olduğunu ve Sözdizimsel Analiz Açıklaması'nın varsayımlarında daha derin bir revizyona ihtiyaç duyduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study investigates the predictions of the retrieval and the parsing accounts of the processing of noncanonical word order sentences by implementing their suggestions in multinomial processing tree (MPT) models (Riefer & Batchelder, 1988). MPT models allow the estimation of probabilities of unobservable and hypothesized cognitive events or states using categorical data, and an analysis of the predictions and the technical properties of these models can provide information as to how accounts of cognitive processes can be improved. Recent literature has identified systematic performance decrease in the agent/patient naming task, among other types of experimental tasks, when comprehenders were faced with noncanonical word order sentences (Ferreira, 2003; Bader & Meng, 2018). The retrieval account (Bader & Meng, 2018; Meng & Bader, 2021), suggests that this decrease in performance is caused by problems with the cue-based retrieval operation triggered by the task probes, whereas the parsing account (Ferreira, 2003; Christianson, Luke & Ferreira, 2010) suggests that the decrease in performance is caused by misinterpretation. We developed multiple MPT models that reflect the assumptions of these two accounts and fitted these to the data from the first experiment of Meng and Bader (2021). We found that the retrieval account is more eligible for adaptation into an MPT structure than the parsing account, and that the parsing account needed deeper revision of its assumptions.