Akut akromioklaviküler eklem çıkıklarında konvansiyonel tek düğme tekniğinin çift düğme tekniğiyle karşılaştırılması
Comparison of conventional single endobutton technique with double endobutton technique in acute acromioclavicular joint dislocations
  1. Tez No: 758182
  2. Yazar: HAYRETTİN ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERMAN CEYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut Akromioklaviküler Eklem Çıkıklarında Konvansiyonel Tek Düğme Tekniğinin Çift Düğme Tekniğiyle Karşılaştırılması Amaç: Akromioklaviküler (AK) eklem yaralanması sonucu literatürde birçok tedavi yöntemi tariflenmiştir. Bu tekniklerin her birinin kendi içinde avantajları, dezavantajları ve komplikasyonları mevcuttur. Tekniklerin geneli AK eklemin dikey stabilitesine odaklanmıştır. Uzun yıllardır AK eklemin omuz kinematiğine etkisine, stabilitesine yönelik biyomekanik çalışmalar göstermiştir ki; AK eklemin sadece dikey değil yatay plan stabilitesinin de sağlanması gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı, Rockwood sınıflandırmasına göre Tip III ve Tip V AK eklem çıkıklarında tek düğme tekniğiyle dikey stabilizasyonu sağlayan rekonstrüksiyona karşı, çift düğme tekniğiyle hem yatay hem dikey rekonstrüksiyonun radyolojik, fonksiyonel ve komplikasyonları açısından değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Rockwood sınıflandırmasına göre Tip III ve Tip V AK eklem çıkığı nedeniyle 2017-2021 yılları arası opere edilen 43 hasta tıbbi kayıtlardan retrospektif olarak incelendi. Tek düğme (21), ve çift düğme (22) tekniğiyle opere edilen hastalar olarak 2 gruba ayrıldı. Tek düğme yönteminde korakoid ile klavikula arasında tek düğme ile konvansiyonel tespit uygulanırken, çift düğme yönteminde klavikula hem korakoide hemde akromiona iki düğme ile tespit edildi. Hastalar poliklinik takiplerinde fonksiyonel olarak Quick Disabilities of Arm, Shoulder and Hand (DASH) ve Constant omuz puanı testleri ile değerlendirildi. Radyolojik değerlendirmeleri direkt grafi kullanılarak yapıldı. Görüntüleme anterior posterior olarak Zanca grafisi, lateral olarak Modifiye Alexander grafisi ile değerlendirildi. Grafilerden sağlam taraflarıyla kıyaslanarak AK ve korakoklaviküler (KK) eklem mesafeleri ölçüldü. Bulgular: Her iki grup yaş, cinsiyet bakımından benzerdi. Hastaların takiplerinde fonksiyonel açıdan bakılan Quick DASH ve Constant skorları arasında istatiksel açıdan anlamlı fark saptanmadı (p>0,005). Komplikasyon oranları arasında anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Comparison of Conventional Single Endobutton Technique with Double Endobutton Technique in Acute Acromioclavicular Joint Dislocations Introduction: Many treatment methods have been described in the literature for acromioclavicular (AC) joint injury. Each of these techniques has its own advantages, disadvantages and complications. Most of the techniques focus on the vertical stability of the AC joint. For many years, biomechanical studies on the effect and stability of the AC joint on shoulder kinematics have shown that; It is necessary to provide not only vertical but also horizontal plan stability of the AC joint. The aim of this study is to evaluate the single endobutton technique versus the vertical stabilization of Type III and Type V AC joint dislocations according to the Rockwood classification in terms of radiological, functional and complications of both horizontal and vertical reconstruction with the double endobutton technique. Materials and Methods: According to the Rockwood classification, 43 patients who were operated for Type III and Type V AC joint dislocations between 2017 and 2021 were retrospectively reviewed from medical records. Patients who were operated with the single endobutton (21) and double endobutton (22) technique were divided into 2 groups. In the single endobutton method, conventional fixation was performed with a single endobutton between the corocoid and the clavicle, while in the double-button method, the clavicle was fixed with two buttons on both the corocoid and the acromion. The patients were functionally evaluated with the Quick Disabilities of Arm, Shoulder and Hand (DASH) and Constant shoulder score tests during their outpatient follow-up. Radiological evaluations were made using direct radiography. Imaging was evaluated with Zanca X-ray anteriorly and with Modified Alexander X- ray laterally. AC and coracoclavicular (CC) joint distances were measured from the radiographs by comparing them with their healthy sides. Results: Both groups were similar in terms of age and gender. No statistically significant difference was found between Quick DASH and Constant scores, which were evaluated functionally in the follow-ups of the patients (p>0.005). There was no significant difference between complication rates.