Migration and the issue of integration and identity, 'Migration's impact on security, economic, and society of the destination country, 'Syrian migrants in Turkey, 2011-2021'
Göç ve entegrasyon ve kimlik konusu, 'Göç'ün hedef ülkenin güvenliği, ekonomisi ve toplum üzerine etkisi, 'Türkiye'deki Suriyeli göçmenler, 2011-2021'
  1. Tez No: 758184
  2. Yazar: ABDULLAH FAWZI KAMIL AL-KINANI
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. AYŞE NİLÜFER NARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik ve Ticaret Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Göç, güvenlikle ilgili artan endişeler ve göçe eşlik eden sosyal, politik ve ekonomik sonuçlar gibi sonuçlar nedeniyle dünya çapında hararetle tartışılan bir konu haline geldi. Bu makalenin teorik çerçevesi, göç ve entegrasyon değerlendirmelerine dayanmaktadır. ev sahibi toplulukların ve göçmenlerin karşılaştığı entegrasyon sorunlarının yanı sıra, yerel halkın algılarını ve Suriyeli göçmenlerin, şu anda dünya çapında gerçekleşen uluslararası bir fenomen olarak entegrasyon sürecine ilişkin görüşlerini incelemektedir. Bu araştırma, son zamanlardaki küresel kitlesel göç ve mülteci akını olgusunun ev sahibi topluluklar için sosyal, ekonomik ve güvenlikle ilgili sonuçlarını incelemektedir. Suriyeli mültecilerin ve Türk vatandaşlarının kimliklerinin yanı sıra bu iki grubun kimlikleri arasındaki etkileşimleri incelemenin yanı sıra. Çalışma, Türkiye'deki Suriyeli mültecilere odaklandı. 20 Türk öğrenci ve 20 Suriyeli öğrenciyle yapılan 40 yapılandırılmış görüşmeden elde edilen bulgulara göre, hem Suriyeli göçmenlerin hem de Türkiye'deki ev sahibi toplulukların karşılaştığı temel sorunlar ortaya çıkarıldı ve belirlendi. Göstergeler ve araçlar, sosyal bağlantı, kolaylaştırıcılar ve temeller çalışmanın bir parçası olarak incelenmiştir. Ayrıca, her iki tarafın da karşılaştığı endişeler ve sorunlar ortaya çıkarıldı. Çalışma, bulgulara göre Türkçe öğrenmenin ve Suriyeli Türk arkadaşlara sahip olmanın entegrasyonu olumlu etkilediğini buldu. Toplumsal kabul, artan işsizlik, yükselen kiralar ve azalan maaşlar entegrasyon sürecini ciddi şekilde etkiliyor olsa da, bu engellerin üstesinden gelmek hala mümkündür.
Özet (Çeviri)
Migration has become a hotly debated issue worldwide, due to the raised concerns about security and the consequences that accompany immigration such as social, political, and economic consequences. This paper's theoretical framework is based on considerations of migration and integration. integration issues that are faced by host communities and immigrants, as well as examine the local people's perceptions and Syrian immigrants' views on the integration process as an international phenomenon currently taking place around the world. This research examines the social, economic, and security implications for host communities of the recent global phenomenon of mass migration and refugee influx. As well as examining the identities of Syrian refugees and Turkish citizens, as well as the interactions between these two groups' identities. The study focused on Syrian refugees in Turkey. According to the findings derived from the 40 semi-structured interviews with 20 Turkish students and 20 Syrian students, the primary issues faced by both Syrian immigrants and Turkey host communities were exposed and identified. Markers and means, social connection, facilitators, and foundations were all examined as part of the study. In addition, the concerns, and problems that both sides faced were uncovered. The study found that learning Turkish and having Syrian Turkish friends favorably impacted integration, according to the findings. Although social acceptance, rising unemployment, rising rents, and decreasing salaries are all severely influencing the integration process, it is still possible to overcome these obstacles.