Actors' career trajectories: Role diversification patterns and relational dynamics in the tv-acting field in Turkey
Oyuncuların kariyer yörüngeleri: Türkiye'deki tv-oyunculuğu alanının rol çeşitlilik şablonları ve ilişkisel dinamikleri
  1. Tez No: 758201
  2. Yazar: YASEMİN GİRGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TUNA KUYUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bir oyuncunun profesyonel hayattaki statü ve başarısını belirleyen önemli etkenlerden biri çeşitli roller oynayabilme yetisidir. Rol çeşitliliği oyuncuların yeteneğini kanıtlar, alandaki statüsünü arttırır ve bunun sonucunda sosyal ve ekonomik koşullarını iyileştirir. Bu kazanımlara erişimin önündeki ciddi bir engel ise benim“rol yapışması”olarak adlandırdığım, oyuncuların tekrar tekrar belli türden roller için kast edilmesi durumudur. Rol çeşitliliği ve yapışmasının önemlerine rağmen, onları şekillendiren dinamiklere dair halihazırda az şey bilinmektedir. Bu tezde Türkiye'deki TV dizilerinde oynayan 112 oyuncunun (56 kadın, 56 erkek) kariyerini takip ederek oyuncular arası farklı rol çeşitlilik seviyelerinin sosyolojik etkenlerini ortaya çıkarmaktayım. Kadın oyuncuların erkek meslektaşlarına oranla anlamlı derecede düşük skorlara sahip olduğunun ortaya koyarak, cinsiyetin rol çeşitlilik seviyelerini şekillendirmede çok önemli bir değişken olduğunu göstermekteyim. Buna ek olarak, eğitim de oyuncuların çeşitlilik skorlarını etkileyen bir değişkendir, ancak eğitimin sağladığı kazançlar da erkek ve kadın oyuncular arasında eşitsizlik göstermektedir. Ayrıca, alandan oyuncu ve menajer, kast direktörü, yönetmen ve yapımcı gibi karar vericilerle gerçekleştirdiğim 21 adet derinlemesine görüşme kadın oyunculara tanınan yetenek ortaya koyma fırsatlarının noksanlığının onların kariyer yörüngelerini şekillendirmedeki meritokratik özneliklerini düşürdüğünü ve erkek oyuncuların alandaki avantajlı pozisyonlarını meşrulaştırdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
An important determinant of status and success in an actor's professional life is the ability to play a great diversity of roles. Role diversification demonstrates actors' talent, increases their status within the field, and consequently improves their social and economic conditions. A serious obstacle to achieving these is what I call“role stickiness”, where actors get repeatedly cast for certain kinds of roles. Despite the importance of role diversity and stickiness, however, little is known about the actual dynamics that shape them. In this thesis, I uncover the sociological determinants of differential role diversity levels between actors by tracing the careers of 112 actors (56 male, 56 female) working in Turkish TV-serials. I demonstrate that gender is a crucial variable in shaping role diversity levels, with female actors having significantly lower scores than their male counterparts. Education is another variable that impacts diversity scores of actors, but the returns to education are also unequal across male and female actors. Furthermore, the 21 in-depth interviews I conduct with actors and decision-makers such as agents, casting directors, directors, and producers from the field show that the lack of talent demonstration opportunities for female actors lower their meritocratic agency in shaping their career trajectories and legitimizes the advantaged positions of male actors in the field.