Sequential tasks and moral hazard
Sıralı görevler ve ahlaki tehlike
- Tez No: 758202
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILMAZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ekonomi, Economics
 - Yıl: 2022
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bir asil, görevler arasında sonuç dışsallığı olan ve ardışık iki görevden oluşan iki aşamalı bir projenin varlık kısıtı olan ajanlar tarafından tamamlanmasını istemektedir. Birinci görevdeki başarı, ikinci görevin başarı olasılığını olumlu veya olumsuz olarak etkileyebilir. Bu çalışmada, hem vekil sayısının hem de görevlerin içsel olarak belirlendiği durumda optimal teşvik ödemelerini analiz ediyoruz. Bulgularımıza göre, projedeki optimal vekil sayısından bağımsız olarak, her iki görev de sinerjik olduğunda, önce daha büyük etkiye sahip görev devredilirken, görevler çelişkili olduğunda daha düşük etkiye sahip olan görev ilk önce delege edilir. Bir görev sinerjik ve diğeri çelişkili olduğunda, yönetici sinerjik görevin önce tamamlanmasını tercih eder. Görev sırası içsel olarak belirlendiğinde, görevler arasında sinerji var ise iki görevin tamamlanması için iki farklı vekil tayin edilirken bu görevler arasında çelişki olması durumunda ise asil, tek vekilin projeyi tamamlamasını tercih eder. Eğer bir görevin diğerinin başarı olasılığı üzerinde olumlu bir etkisi varken diğerinin olumsuz bir etkisi varsa asil iki farklı vekil tayin eder. Bu sonuçlar her görev tamamlandıktan sonra oluşabilecek olası bir ücret ödemesi için de aynıdır.
Özet (Çeviri)
A principal owns a two-stage project consisting of two tasks with a finish-to-start dependency where there exists an outcome externality between these tasks. A success in the first task may affect the probability of success of the second task in a positive or negative way, which refers to synergistic and conflicting tasks, respectively. We analyze the optimal incentive schemes where both the number of agents and the order of the tasks are endogenous. We find that, regardless of the optimal set of agents, when both tasks are synergistic, the task with the greater impact is delegated first, while when tasks are conflicting, the one with the lower impact is scheduled first. When one task is synergistic and the other one is conflicting, the principal prefers the synergistic task to be completed first. When the task order is endogenously determined, the principal prefers to employ two identical agents for two different tasks when the tasks are synergistic and a single agent for two tasks when both tasks are conflicting. Since the task allocation is endogenous, we let one task to be synergistic and the other one to be conflicting, in which case it is optimal for the principal to hire two different agents. These results are robust to a possible wage payment after the completion of each task.