Spiritüel liderliğin insan sermayesi üzerindeki etkisi; İstanbul ili hizmet sektöründe faaliyet gösteren firmalarda çalışan beyaz yakalılar üzerine bir araştırma
The impact of spiritual leadership on human capital; A research on white collar workers working in companies operating in the service sector in İstanbul
  1. Tez No: 758200
  2. Yazar: FERDA ÜLKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
“Spiritüel Liderliğin İnsan Sermayesi Üzerindeki Etkisi; İstanbul İli Hizmet Sektöründe Faaliyet Gösteren Firmalarda Çalışan Beyaz Yakalılar Üzerinde”araştırma yapılacak bu çalışmada toplamda dört bölüm yer almaktadır. Yapılan bu çalışmadaki temel amaç, iş ortamında maneviyata ve ruhun tatminine alan açan spiritüel liderlik davranışının; çalışanların insan sermayesi algıları üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın birinci bölümünde liderlik kavramı, liderlik tarihi, liderlik türleri/ tarzları, liderlikte özellikler teorisi, davranış liderlik teorisi, liderlikte durumsallık teorisi anlatılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde spiritüel liderlik teorisi, spiritüelite kavramı, işyeri ruhsallığı, spiritüel liderlik, spiritüel liderlik modelleri, spiritüel liderliğin boyutları anlatılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde insan sermayesi kavramı, entelektüel sermaye kavramı, entelektüel sermaye kavramının gelişimi, kavramsal boyutu ile insan sermayesi ve entelektüel sermayenin unsurları anlatılmaktadır. Çalışmanın dördüncü bölümünde çalışmanın metodolojisine yer verilmektedir. Ölçme aracı olarak Google forms anketi" kullanılmıştır. Araştırma 360 kişinin katılımı ile yapılmıştır. Ankete katılan kişiler hizmet sektöründe kamu ve özel kurumlarda çalışmaktadırlar. Yapılan araştırma verilerinin incelenmesinde ve çözümlenmesi sürecinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences - Sosyal Bilimler İçin İstatistik Paketi) programı kullanılmış ve veriler analiz edilmiştir. Yapılan faktör analizi ile spiritüel liderlik davranış şekillerinin altı alt boyutu kapsamında sorular detaylıca incelenerek veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre lider olanların yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalıştığı sektör, bulunduğu pozisyon, şu anda çalıştığı kurumdaki çalışma süresi ve toplam çalışılan yıl baz alınarak, spiritüel (ruhsal) liderlik davranışlarının boyutlarından bazılarına olan tutum ve görüşlerde değişiklikler olabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“The Effect of Spiritual Leadership on Human Capital; There are four sections in total in this study, which will research ”White Collar Employees Working in Companies Operating in the Service Sector in Istanbul". The primary purpose of this study is the spiritual leadership behavior that opens up space for spirituality and satisfaction of the soul in the business environment; this study aims to examine the effect of employees on human capital perceptions. In the first part of the study, the concept of leadership, leadership history, leadership types/styles, leadership traits theory, behavior leadership theory, and contingency theory in leadership are explained. In the second part of the study, spiritual leadership theory, the concept of spirituality, workplace spirituality, spiritual leadership, spiritual leadership models, and dimensions of spiritual leadership are explained. In the third part of the study, the concept of human capital, the concept of intellectual capital, the development of the concept of intellectual capital, its conceptual dimension, and the elements of human capital and intellectual capital are explained. In the fourth part of the study, the methodology is given. Google forms questionnaire was used as a measurement tool. The research was conducted with the participation of 360 people. The respondents are working in public and private institutions in the service sector. During the research data analysis, the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) program was used and the data were analyzed. With the factor analysis made, the questions were examined in detail within the scope of six sub-dimensions of spiritual leadership behavior patterns, and the data were analyzed. According to the results of the research, it has been observed that there may be changes in the attitudes and opinions of some of the dimensions of spiritual leadership behaviors based on the age, gender, marital status, educational status, sector, position, working time in the institution where they are currently working, and total years worked.