Fuhuş suçu (TCK 227)
Prostitution crime (TPC 227)
- Tez No: 678096
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Fuhuş Suçu (TCK 227) başlıklı bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, dünyada ve Türkiye'de fuhşun hukuki boyutu ve ceza kanunlarındaki düzenlenişi hakkında tarihsel bilgilere yer verilmiştir. Fuhşun tanımlanmasının zorluğu ve zorunluluğundan yola çıkarak, Avrupa'da ceza kanunlarının fuhşa yaklaşımı değerlendirilmiş, fuhşa ilişkin uluslararası yasal çerçeve ve fuhuş rejimi sistemleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Konuyla ilgili uluslararası sözleşmeler ve Avrupa Konseyi'nin fuhuşla ilgili görüşleri bu bölümde sunulmuş ve Türk hukuk mevzuatında fuhşa ilişkin düzenlemeler üzerinde durulmuştur. Fuhuş Suçu, Türk Ceza Kanunu'nda Genel Ahlaka Karşı Suçlar bölümünde yer aldığından, ikinci bölümde, ahlak ve genel ahlak kavramları ve Türk ceza hukukunda genel ahlakın anlamı üzerinde durulmuştur. Ahlak ve hukuk ilişkisine değinilerek, genel ahlakın ceza hukuku bakımından hukuki niteliğini belirleme yönünde ilerlenmiştir. Bu anlamda genel ahlakın, hukuki konu mu yoksa cezai korumanın konusu mu olduğu üzerinde bir tartışma yürütülmüştür. Ayrıca Türk ceza hukukunda fuhşun sınırları ve tanımı ve Fuhuş suçunun benzer suçlardan farkları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Türk Ceza Kanunu'nun 227. Maddesinde yer alan Fuhuş suç tipine yoğunlaşılmıştır. Fuhuş suçunun unsurları, cezayı ağırlaştıran halleri, özel görünüş şekilleri, yaptırımı, yargılama usulü ve fuhşa sürüklenen kişi hakkında öngörülen özel tedbir ele alınmıştır. Tartışmalar barındıran yapısı itibariyle, maddenin başlığından kullanılan sözcüklere, kanunda düzenlendiği yerden cezalandırılan alana kadar birçok noktada hükme eleştiriler yöneltmiş ve düşüncelerimizi ortaya koymuş bulunuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis titled Prostitution Crime (TPC 227) consists of three chapters. In the first chapter, historical information about the legal dimension of prostitution and its regulation in criminal laws in the world and in Turkey is given. Based on the difficulty and necessity of defining prostitution, the approach of criminal laws in Europe and the international legal framework for prostitution and the systems of the prostitution regime has been evaluated. International conventions and the opinions of the Council of Europe on prostitution are presented in this chapter. Since Prostitution crime is in the General Crimes Against Morality section of the Turkish Penal Code, the second chapter focuses primarily on the concepts of morality and general morality and the meaning of general morality in Turkish criminal law. By addressing the relationship between morality and law, it has been developed to determine the legal nature of general morality in terms of criminal law. In this sense, a debate has been conducted on whether general morality is the legally protected interest or the subject of the criminal protection. Regulations on prostitution in Turkish legal legislation, the definition and meaning of prostitution in Turkish criminal law and the differences of Prostitution Crime from similar crimes have been discussed. In the third chapter,it is focused on the Prostitution crime which is written in the article 227 of the Turkish Penal Code. Elements of the crime of prostitution, aggravating punishment, special appearance patterns, sanctions, judicial procedure and the special measure against the person who was dragged into prostitution are discussed. From the title of the article to the words used, from where it is regulated in the code to the punishment, we have directed criticism at many points and put our opinions on the ground.