Study of charmed hadrons lifetime with 400 gev protons at the CERN-SPS
CERN-SPS'den gelen 400 gev proton ile üretilen charm kuark içeren hadronların ömürlerinin incelenmesi
  1. Tez No: 758244
  2. Yazar: CANAY ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MURAT GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Standart model parçacık fiziği, üç yüklü leptonla ilişkili üç aktif nötrino içerir: elektron, muon ve tau. Elektron nötrino ve muon nötrino, sırasıyla 1956 ve 1962 de deneysel olarak gözlemlendi, ancak tau nötrinosunun gözlemlenmesi, gözlem için özel saptama teknikleri gerektirdiğinden 21. yüzyılın başında gerçekleştirildi. Özelliklerini ölçmek için sınırlı istatistiklere sahip sadece birkaç ölçüm yapılmıştır. CERN'deki DsTau projesi, tau nötrino üretim kesitinin hassas ölçümünü yapmak amacıyla tau nötrino üretiminin incelenmesi için önerildi. Buna ek olarak, 2.3 × 10^8 proton etkileşimlerinin analizi, 10^5 charm kuark bulunduran hadronların bozunumunu vererek onların ömrünün ölçümü ve etkileşim uzunluklarının ölçümü gibi daha birçok fiziksel niceliği ölçmemize izin verecektir. Bu tez çalışmasında, DsTau dedektörünün iz rekonstrüksiyon performansı detaylı olarak incelenmiş ve 2018 pilot çalışmasının bir bölümü kullanılarak, MC simülasyonları yardımıyla içeriğinde charm kuark bulunduran hadronların ömürleri elde edilmiştir. Elde edilen ömürler PDG değerleri ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
The Standard Model of particle physics contains three active neutrinos associated to three charged leptons: electron, muon and tau. Electron neutrino and muon neutrino were experimentally observed in 1956 and 1962 respectively but observation of tau neutrino was released at the beginning of 21st century as its observation requires special detection techniques. Only few measurements with limited statistics have been done in order to measure its properties. The DsTau project at CERN has been proposed to study tau neutrino production aiming precise measurement of tau neutrino production cross section. In addition, the analysis of 2.3 × 10^8 proton interactions will yield 10^5 charmed decay which will allow us to extract many more physical quantities like measurement of charmed hadron lifetime and measurement of interaction lengths of charmed hadrons. In this thesis work, the track reconstruction performance of the DsTau detector has been studied in detail and using a sub-sample of 2018 pilot run, the charmed hadron lifetimes have been obtained with the help of MC simulations. The obtained lifetimes are consistent with PDG values.