Venedik ilkeleri ışığında Avrupa Birliği'nin kamu denetçiliği kurumu hakkındaki eleştiri, yorum ve önerileri üzerine bir inceleme
An examination on the criticism, comments and suggestions about the European Union's obligational audit i̇nstitution i̇n the light of Venice principles
  1. Tez No: 758243
  2. Yazar: SERPİL AĞBABA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR EFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Vatandaşların yönetenlere karşı olan şikâyetlerini dinleyip araştırarak, vatandaşların sorunlarını çözmek ve mağduriyetlerini gidermek amacını taşıyan Ombudsmanlık Kurumu 18. yy da İsveç'te ortaya çıkarak, iki yüzyıl sonra dünyanın diğer ülkelerine yayılmaya başlayan ve tüm Avrupa Birliği üyesi ülkelerin yanı sıra Avrupa Birliği adayı ülkelerde de kurulan Ombudsmanlık Kurumu, Türkiye'de Avrupa Birliği'nin teşvik ve yönlendirmeleriyle birlikte 6328 sayılı yasa ile 2012 yılında Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK) adıyla kurulmuştur. Avrupa Birliği ülkelerinde demokrasi, iyi yönetim, hukukun üstünlüğü, insan hakları ve temel özgürlüklerin geliştirilip güçlendirilmesinde önemli role sahip Ombudsmanlık kurumunun (KDK), Türkiye'de kendinden beklenen rolü oynayabilmesi için bilinirlik, bağımsızlık, tarafsızlık ve şeffaflık gibi özelliklere sahip olması gerektiği Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik çeşitli raporlarında ifade edilmektedir. Tezin temel amacı, KDK'nın çağdaş anlamda bir ombudsmanlık kurumuna dönüşmesi konusunda Avrupa Birliği'nin öneri, görüş ve eleştirilerinin neler olduğunu, KDK'nın kurumsal yapılanmasında ve işleyişinde bu önerilerin ve Venedik Komisyonu İlkeleri'nin ne kadarının dikkate alınıp hayata geçirildiğini ortaya koymaktır. Tezde AB'nin söz konusu görüş ve önerileri başlıklar halinde açıklanmakta, her bir başlık altında AB'nin Türkiye'den beklentileri ve KDK'nın bunların ne kadarını karşılayabildiği ortaya konulmaktadır
Özet (Çeviri)
The Ombudsman Institution, which aims to solve the problems of citizens and eliminate their grievances by listening and investigating the complaints of the citizens againts the rulers, emerged in Sweden in the 18th century and started to spread to other countries of the world two centuries later and was established in all European Union member countries as well as European Union candidate countries. The Ombudsman Institution was established in Turkey under the name of Ombudsman Institution (KDK) in 2012 with the law numbered 6328, with the encouragement and guidance of the European Union. The Ombudsman Institution (KDK), which has an important role in the development and strengthening of democracy, good governance, rule of law, human rights and fundamental freedoms in European Union countries must have characteristics such as awareness, indepentence impartiality and transparency in order to play the role expected from it in Turkey. It is expressed in EU's various reports about Turkey. The main purpose of the thesis is to reveal the suggestions, opinions and criticisms of the European Union on the transformation of the into an ombudsman institution in the contemporary sense and, to what extent these suggestions, and the Venice Commission Principles, were taken into account and implemented in the institutional structuring and functioning of the OIC. In the thesis, the said opinions and suggestions of the EU are explained under the headings, and under each heading, the expectations of the EU in Turkey and how much of them can be met by the Ombudsman Institution (KDK) are revealed.