Acil servise başvurusunda geçici iskemik atak düşünülen hastaların rosıer, ABCD2 skorları ile Whiteley Indeksi ve Bradford Bedensel Belirti Envanteri sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of rosier and ABCD2 scores, Whiteley Index, and Bradford Somatic Symptom Inventory results in patients presenting to the emergency department with suspected transient ischemic attack
- Tez No: 957373
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada inme ve Geçici İskemik Atakta görülebilen semptomlarla acil servise başvuran hastalarda tanısal değerlendirmeye ilaveten hastalara uygulanan skorlamalar ve hastaların klinik sonlanımlarla olan ilişkileri incelenmiştir. Elde edilen verilerin Geçici İskemi Atak ve inme hastalarıyla inme taklitçilerinin ayırıcı tanısında kullanılması hedeflenmiştir. Metod: Prospektif olarak planlanan bu çalışma Düzce Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı'na 01/03/2024 ile 01/02/2025 arasında başvuran hastalarda son 24 saat içinde geçirilmiş senkop, konvülziyon, fokal nörolojik semptom tarifleyen hastalarda tanısal değerlendirmeye ilaveten ABCD2, ROSIER, WI-7, BBBE-44 skorlamaları hesaplanmış ve hastaların klinik sonlanımları arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak incelenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25 kullanıldı. 24 saat içinde kafa travması geçiren, kanser ve epilepsi tanısı olan, ileri derece afazisi olan hastalar çalışmaya dahil edilmemiştir. Bulgular: İnme şüphesiyle takip edilen 115 hastanın %28.7'si (n=33) nörovasküler hastalık tanısı alırken %71,3'ü (n=82) inme taklitçisi olarak değerlendirilmiştir. Başvurular içinde en sık görülen semptom baş dönmesidir(%33,9). Nörovasküler hastalık tanısı alan hastaların içinde baş dönmesi semptomu olanların oranı (%15.2) tanı almayan hastaların içindeki baş dönmesi semptomu olanların oranından (%41.5) anlamlı şekilde düşüktü(p=0.007).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship between clinical outcomes and various scoring systems applied to patients presenting to the emergency department with symptoms that can be seen in stroke and Transient Ischemic Attack (TIA), in addition to diagnostic evaluations. The goal was to use the data obtained to help differentiate between patients with TIA or stroke and those with stroke mimics. Method: This prospective study was conducted at the Emergency Medicine Department of Düzce University between 01/03/2024 and 01/02/2025. Patients who presented within the last 24 hours with syncope, convulsion, or focal neurological symptoms were evaluated diagnostically. In addition, ABCD2, ROSIER, WI-7, and BBBE-44 scores were calculated, and the relationships between these scores and clinical outcomes were statistically analyzed. SPSS 25 was used for data analysis. Patients with head trauma within the last 24 hours, a diagnosis of cancer or epilepsy, or severe aphasia were excluded from the study. Results: Of the 115 patients followed with suspected stroke, 28.7% (n=33) were diagnosed with a neurovascular disease, while 71.3% (n=82) were evaluated as stroke mimics. The most common symptom among the presentations was dizziness (33.9%). Among patients diagnosed with neurovascular disease, the proportion experiencing dizziness (15.2%) was significantly lower than in those not diagnosed with neurovascular disease (41.5%) (p=0.007).