Acil serviste geçici iskemik atak tanısı konan hastalarda kısa dönem inme riskini belirlemede ABCD2 risk skorlama sisteminin kullanımı
Use of ABCD2 risk scoring system in determining short term stroke risk of patients who has diagnosed as transient ischemic atack in emergency room
- Tez No: 271987
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU DENİZBAŞI ALTINOK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Geçici iskemik atak (GİA) geçiren hastalarda kısa dönemde özellikle birinci haftada inme geçirme riski belirgin olarak artmıştır. GİA geçiren hastaların kısa dönem inme riskini değerlendirmek üzere geliştirilen ABCD2 skoru kısa dönem inme riskini belirleyen bir risk değerlendirme yöntemidir. Bu çalışmanın amacı, acil servise başvurup GİA tanısı alan hastalarda ABCD2 risk skorlamasına göre risk gruplarında 3. gün inme riskini belirlemek ve ABCD2 risk skorlamasının 3. gün inme riski açısından prediktif değerinin incelenmesidir.MATERYAL-METOD: Çalışma süresince acil servise başvuran erişkin hastalardan GİA tanısı alan hastalar çalışmaya alınarak, ABCD2 skorları hesaplandı ve 0-3 puan alan hastalar düşük riskli, 4-5 puan alanlar orta riskli ve 6-7 puan alanlar yüksek riskli olarak gruplandırıldı. Bulguların değerlendirilmesinde istatiksel analizler için PASW (Predictive Analytic Software) programı kullanıldı. ABCD2 risk skorlama sisteminin 3. günde inme geçirmedeki duyarlılığını değerlendirmede ROC eğrisi kullanıldı.SONUÇLAR: Çalışmaya dahil edilen toplam 64 hastadan düşük riskli olanların hiçbirinde inme gözlenmezken orta riskli hastaların inme geçirme riski %12,1, yüksek risk grubundaki hastaların inme geçirme riski %22.2 hesaplandı. Farklı ABCD2 risk skorlarının 3.gün inme riskini öngördürmedeki duyarlılık ve özgüllükleri belirlenerek çizilen ROC eğrisinde c istatistiği:0,76 %95 GA:0,64 ? 0,67, p4 olan hastaların yatırılarak altta yatan etiyolojisine yönelik tetkiklerin yapılarak uygun tedavinin başlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Transient ischemic attack (TIA) patients have markedly elevated risk of stroke in short term, especially within first week of TIA. ABCD2 score is a risk stratification method developed to predict the risk of stroke among patients with TIA. The aim of this study is to determine the 3 day stroke risk of patients presenting to emergency department (ER) with TIA and evaluate the predictive value of ABCD2 score for these patients.MATERIAL and METHOD: Patients with diagnosis of TIA were included in the study and divided into low (0-3 points), medium (4-5 points) and high (6-7 points) risk groups according to their ABCD2 scores. Statistical analyses were performed by using Predictive Analytic Software (PASW) Statistics. The sensitivity of ABCD2 scoring system on estimation of the risk of stroke in 3 days was evaluated by receiver operating characteristic (ROC) curve.RESULTS: Of the 64 patients included in the study, none of the low risk group had stroke. Stroke risks of medium and high risk group patients were calculated as 12.1 % and 22.2 % respectively. Sensitivity and specificity of each ABCD2 score for 3rd day stroke risk was calculated.