Mekkî Sûrelerde kıssa-sîret ilişkisi Hz. İbrahim kıssası örneği
The relationship between the parable and the sîret in the Meccan Surahs example of Abraham's story
  1. Tez No: 758262
  2. Yazar: DİNÇER KOCAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kur'ân kıssalarını doğru bir şekilde anlamak ve anlamlandırmak için öncelikle nâzil oldukları dış bağlamı esas almak gerektiği üzerinde duran bu çalışma, Mekkî Sûrelerde geçen Hz. İbrahim kıssasını nüzûl dönemi ekseninde okumanın bir sonucudur. Çalışmada öncelikle Mekkî Sûrelerde geçen Hz. İbrahim ile ilgili âyetlerin tespiti yapılmıştır. Daha sonra ilgili âyet pasajlarının yer aldığı sûrelerin nüzûl zamanlarını tespit edebilmek için Câbirî'nin de esas aldığı kronolojik tertip dikkate alınmıştır. Ancak bu aşamada diğer kaynaklar ile ilişkili olarak nüzûl dönemi okumalarımız sonucunda kıssa-sîret uyumu açısından Hz. İbrahim ile ilgili kıssanın yer aldığı sûrelerin bazılarının bu tertibe uygun olmadığını tespit ettik ve bu sûrelerin yerlerinde bazı değişiklikler yaparak ilgili sûrelerde geçen kıssaları bize göre olması gereken dönemlerine yerleştirdik. Kapsamı Mekke Dönemi ile sınırlı olan çalışmamızda, bu dönemde yaşanan belli başlı olayları dikkate alarak ilgili dönemi kronolojik olarak beş döneme ayırdık. Bu beş alt dönemle ilgili bilgilere üçüncü bölümde ilgili Hz. İbrahim kıssasının geçtiği âyetler işlenirken değinilmiştir. Bu bilgilerden sonra Hz. İbrahim kıssası ile ilişkili âyet pasajları dış bağlamları dikkate alınarak bir okuma ve anlamaya tabi tutulmuş ve bu açıdan değerlendirilmeleri yapılmıştır. Çalışmada temel olarak Hz. İbrahim kıssası ile Hz. Peygamber'in sîreti arasındaki bağ ele alınmış ve Hz. İbrahim ile ilgili kıssanın geçtiği âyetlerin dış bağlamı açısından izdüşümünün ne/neler olabilecekleri üzerinde durulmuştur. Nitekim çalışmamızda kıssa-sîret münasebeti açısından değerlendirilen Hz. İbrahim kıssasında geçen bazı olayların, mesela; Hz. İbrahim'in babası ve kavmiyle arasında geçen diyaloglar, putları kırması, misafirleri, hicreti gibi konuların Hz. Peygamber başta olmak üzere muhataplarına bazı mesaj/lar verdiği tespit edilmiştir. Bu durum, Kur'ân kıssalarını nüzûl dönemi ile irtibatlı olarak okumanın imkânının olduğunu göstermekte ve bu şekilde yapılacak okumaların Kur'ân kıssalarının günümüze yönelik mesajlarının da ne/ler olduğunun tespit edilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study, which emphasizes that in order to understand and make sense of the parables of the Qur'an correctly, it is necessary to base on the external context in which they were revealed, is a result of correctly reading the parable of Abraham in Makki Surahs. In the study, first of all, the versicles about Abraham in Meccan suras were specified. Then, in order to determine the descent times of the suras with the relevant verse passages, the chronological order on which Jabiri was based on, was taken into account. However, at this stage, as a result of our readings of the revelation period in relation to other sources, we determined that some of the stories about Abraham were not suitable for this order in terms of parable-sirah harmony, and we placed these parables in their proper periods by making some changes in the place of these tales. We have divided it into five periods chronologically, taking into account the major events that took place in this period in this study whose scope is limited to the Mecca period. The information about these periods is mentioned in the third chapter while processing the relevant parables. After this information, The versicle passages related to the Abraham parable were read and understood by considering their external contexts and evaluated in this respect.In this study, the connection between Abraham the Prophet Muhammad's sirah has been discussed and it has been emphasized what the projection of these parables can be in terms of their external contexts. As a matter of fact, in our study, it has been determined that some of the events in the story of Abraham, such as the dialogues between Abraham with his father and his people, the breaking of idols, Abraham's guests, and his migration which are some of the events in the story of Abraham have some counterparts in the eyes of the Prophet and his interlocutors. In this respect, it has been seen that the addressees and events of the revelation period have similarities with the parables told. It is also important to determine that this situation provides an opportunity to read the stories in connection with the revelation period,and that the stories should be read in this way should be read in connection with the revelation period, and then they have messages for us.