Investigation of hydrogen production performance of various salts with chlor–alkali method
Klor-alkali yöntem ile farklı tuzların hidrojen üretim performanslarının incelenmesi
  1. Tez No: 758265
  2. Yazar: MUSTAFA ERDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKILÇIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Genel olarak klor-alkali prosesi ile klor gazı, kostik soda ve hidrojen gazı olmak üzere üç önemli ürün elde edilmektedir. Bu nedenle, herhangi bir yenilenebilir kaynaktan üretilen elektrikle çalışan bir klor-alkali prosesi, karbon salmadan üç önemli ürün ürettiği için önemli bir endüstriyel uygulamadır. K, Na ve Ca metallerinin aktivite serilerine uygun olarak belirli bir zaman diliminde en fazla hidrojen üretimi KCl tuz çözeltisi ile en az ise CaCl_2 tuz çözeltisi ile elde edilmiştir. Deneysel parametreler olan çalışma sıcaklığı, hücre voltajı ve kütle akış hızındaki artış hidrojen üretim hızını da artırmıştır. Bu üç parametreden hidrojen üretim hızı üzerinde en etkili olanı hücre voltajı, en az etkili olanı ise kütle akış hızıdır. 25 °C çalışma sıcaklığında 0,3 g/s kütle akış hızı ve 2,5 V hücre voltajı ile CaCl_2 tuz çözeltisi kullanıldığında minimum hidrojen üretim hızı 27,36 mL/saat olmuştur. Enerji ve ekserji verimleri sırasıyla % 10.81 ve % 8.47 olarak hesaplanmıştır. 60 °C çalışma sıcaklığında 0,7 g/s kütle akış hızı ve 3,5 V hücre voltajı ile KCl tuz çözeltisi kullanıldığında maksimum hidrojen üretim hızı 295,68 mL/saat olmuştur. Enerji ve ekserji verimleri sırasıyla % 23.78 ve % 17.63 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Three important products, namely chlorine gas, caustic soda, and hydrogen gas, are obtained with a Chlor-alkali process generally. Therefore, a Chlor-alkali process powered by the electricity generated from any renewable sources is an important industrial application as it produces three important products without emitting carbon. According to the activity series of K, Na, and Ca metals, the most hydrogen production was obtained with the aqueous solution of KCl, while the least with the aqueous solution of CaCl_2 in a certain period. The increase in the operating temperature, cell voltage, and mass flow rate, which are the experimental parameters, also increased the hydrogen production rate. The most effective of these three parameters on the hydrogen production rate was the cell voltage, and the least effective was the mass flow rate. The minimum hydrogen production rate is 27.36 mL/h when the aqueous solution of CaCl_2 is used with a mass flow rate of 0.3 g/s and cell voltage of 2.5 V at the operating temperature of 25 °C with energy and exergy efficiencies of 10.81 % and 8.47 %, respectively. The maximum hydrogen production rate is 295.68 mL/h when KCl salt solution is used with a mass flow rate of 0.7 g/s and cell voltage of 3.5 V at the operating temperature of 60 °C with energy and exergy efficiencies of 23.78 % and 17.63 %, respectively.