Periodontal hastalık ile 'asprosin, adropin ve irisin' seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between periodontal disease and 'asprosin, adropin ve irisin' levels
- Tez No: 758276
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ÇALIŞIR
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Periodontoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Yakın zamanlarda keşfedilen 'asprosin, adropin ve irisin' hormonlarının obezite ve metabolik durumla ilişkisi olması ve bunun yanı sıra periodontal hastalıkların da çift taraflı olarak obezite ve beslenmeden etkilenmesi, bizleri seçilen hedef markerlar ile periodontal hastalık ilişkisini araştırmaya yönlendirmiştir. Geçmişte yeterli araştırmanın henüz yapılmamış olması, diş hekimliği ve periodontoloji adına bu hormonlarla yapılan incelemelerin çok sınırlı kalması sonucu bilgi birikimini arttırmak ve bundan sonra yapılacak araştırmalara yön verebilmek çalışmanın birincil amacı ve ana hedefidir. Materyal ve metot: Çalışmamız Adıyaman Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne başvuran ve rutin periodontal kontrolleri için Periodontoloji Anabilim Dalı'na yönlendirilen 122 hasta üzerinden gerçekleştirildi. Katılım sağlayan bireylerin cinsiyet, yaş, boy, kilo, VKİ, eğitim durumu, diş fırçalama ve diş ipi kullanma alışkanlıkları ile beraber; klinik parametrelerden PI, GI, SCD, KAS ve SKY de not edildi. Sağlıklı, gingivitis, başlangıç periodontitis ve ileri seviye periodontitis olmak üzere 4 gruba ayrılan katılımcıların gruplandırılması 2017 güncel periodontal sınıflandırma esas alınarak sağlandı. Gruplardan incelenmek üzere DOS toplanmıştır ve örneklerdeki 'asprosin, adropin ve irisin' değerleri ELISA testi ile değerlendirildi. Bulgular: Hastalarda periodontal klinik parametrelerin ölçümleri yapılmış ve gruplar arası asprosin, adropin ve irisin seviyeleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The relationship between recently discovered hormones 'asprosin, adropin and irisin" and obesity and metabolic conditions and that the periodontal diseases are bilaterally affected by obesity and diet lead us to investigate the relationship of the targeted markers and periodontal diseases. The first and main purpose of this study is to increase the limited knowledge, a result of sufficient studies of these hormones for dentistry and periodontology have not been performed yet, and dominate the future research. Method: Our study was performed on 122 patients who applied to Adiyaman University Faculty of Dentistry and oriented to the Department of Periodontology for routing periodontal control. The participants' gender, height, weight, BMI, education status, habit of brushing and flossing and clinic parameters, PI, GI, SCD, KAS and SKY were recorded. Grouping of the participants, classified into four groups of normal, gingivitis, initial and advanced periodontitis, was done basing on the periodontal classification guide, 2017. DOS was collected to be investigated and 'asprosin, adropin and irisin' levels in the samples was evaluated with ELISA test. Results: Periodontal clinical parameters were measured and asprosin, adropin and irisin levels were measured between the groups.