Geleneksel Rize bezi (Feretiko) dokumasının fütüristik modaya uyarlanması
Futuristic fashion adaptation of traditional Rize cloth (Feretiko) weaving
  1. Tez No: 758291
  2. Yazar: BURCU ABANOZOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEN GEYİK DEĞERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Rize bezi olarak bilinen Feretiko kumaşı ile görüşlerinin temeline teknolojiyi yerleştiren Fütürizm akımını konu almaktadır. Feretiko kumaşının tarihçesine yer verilirken, üretim aşamaları, kullanıldığı yerler ve dokuma şeklinin detayları üzerinde durulmuştur. Yöresel ve durağan bu kumaşın karakterinin tam zıttı olan Fütürizm akımının ise tarihsel süreçleri, resim, heykel, manifesto gibi sanat eserlerinden bahsedilmiştir. Geçmişteki ve günümüzdeki Fütüristik tasarımcıların insanı düşünmeye yönelten dinamik çalışmaları incelenirken, haute couture tasarımlarında kullanılan pilise tekniğinden yararlanılarak yeni tasarımlar elde edilmiş ve bu çalışma geleneksel Feretiko kumaşı üzerine uygulanmıştır. Elde edilen tasarımların hazırlık süreci ve yapım aşamasındaki detaylara yer verilmiştir. Bu bağlamda çalışmada, geleneksel Rize bezi (Feretiko) ile teknolojiyi destekleyen Fütürizm sanat akımının birleşimiyle yeni tasarım yaklaşımları elde edilmiştir. Bu tasarımlarla geleneksel Feretiko kumaşının yeni nesil tasarımcılara tanıtılması ve bölgede farkındalık yaratarak kumaşın yeniden geçim kaynağı haline getirilmesi amaçlanmıştır. Fütürizm sanat akımına yönelik birçok görsel ve yazılı kaynağa rağmen Fütürizm'in giysi tasarımına aktarımı ile Feretiko kumaş üzerine çok az sayıda kaynak bulunmaktadır. Bu nedenle bu çalışmanın sonrasında yapılacak araştırmalara da katkı sağlaması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about Feretiko fabric also known as Rize fabric; and the Futurism movement, the views of which are based on technology. Including the history of Feretiko fabric, emphasis is laid on details on its production stages, places of use and weaving. Concerning Futurism movement which is exact opposite of the characteristic of this local and constant fabric, its art objects such as historical processes, art, sculpture, manifesto, etc. are mentioned. While analyzing the dynamic studies of past and current Futuristic designers directing someone to think, new designs were obtained by utilizing pleat technique used in haute couture designs and this work was applied on traditional Feretiko fabric. Details on preparation process and production stage of the obtained designs are included. In this regard, in this study, new design approaches were obtained by combining Futurism art movement which supports technology with traditional Rize fabric (Feretiko). Through these designs, it is aimed to introduce traditional Feretiko fabric to new generation designers and turn the fabric into means of living by raising awareness in the region. Despite many images and written sources concerning Futurism art movement, there are very few sources on Feretiko fabric and adaptation of Futurism into apparel design. Therefore, this study aims to contribute to the future studies.