Endodontik tedavi görmüş molar dişlerin farklı tekniklerle yapılan restorasyonların kasp hareketine ve kırılma dayanımına etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the influence of restoration of endodontically treated molars with different techniques on cusp deflection and fracture strength
  1. Tez No: 758290
  2. Yazar: MERVE AKSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEMİLE KEDİCİ ALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalışmasının amacı endodontik tedavili molar dişlerde farklı redüksiyon miktarı, lokalizasyonunun ve koronal yapıda polietilen fiber kullanımının kasp defleksiyonu ve kırılma dayanımına etkisini incelemektir. Çalışmada 120 adet sağlam molar diş 12 gruba ayrılıp kanal tedavisi tamamlandıktan sonra standart MOD kaviteler açıldı. Grup 1,2 pozitif ve negatif kontrol grubu olarak belirlendi. Grup 3,4,5,6'da her iki kaspa redüksiyon yapılırken Grup 7,8,9,10 'da fonksiyonel kaspa redüksiyon yapıldı. Redüksiyon miktarları 1,5 mm ve 3 mm olarak belirlendi. Dişlerin restorasyonları bulk-fill kompozit ile yapılırken, kasp defleksiyonu miktarı polimerizasyonun başlangıcında, polimerizasyondan hemen sonra, 30 sn, 3 dk, 4 dk ve 5 dk sonra olmak üzere 6 farklı zaman diliminde iki yönlü defleksiyon ölçüm cihazı ile ölçüldü. Kasp defleksiyonu miktarı ölçümü yapılan dişler, post polimerizasyonun tamamlanması için 24 saat etüvde 37 °C'de bekletildi. Daha sonra üniversal test cihazı kullanılarak dişlerin kırılma dayanımı ölçüldü. Deney sonuçları iki yönlü anova testi ve tek yönlü anova testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Koronal yapının fiber ile desteklenmesin kasp defleksiyonunu azalttığı ve kırılma dayanımını artırdığı bulundu. Kasp redüksiyonu yapılan deney grupları, yapılmayan deney gruplarına göre daha az kasp defleksiyonu ve daha fazla kırılma dayanımı gösterdi. 3 mm kasp redüksiyonu yapılmasının veya fonksiyonel kasp redüksiyonu yapılmasının kasp defleksiyon miktarını azalttığı görüldü. Her iki kaspa 1,5 mm redüksiyon yapmak veya fonksiyonel kaspa 3 mm redüksiyon yapmanın kırılma dayanımını artırdığı görüldü. Sonuç olarak endodontik tedavili dişlerde fazla madde kaybı görüldüğü durumlarda, fiber uygulamasının ve kasp redüksiyonu yapılmasının direkt restorasyonlarda kasp defleksiyonunu azaltma ve kırılma dayanımını artırma yönünden olumlu etkileri olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the influence of different cusp reduction amounts, localization, and use of coronal polyethylene fiber on cusp deflection and fracture strength in endodontically treated molar teeth. In this study, 120 intact molar teeth were divided into 12 groups and standard MOD cavities were prepared after the root canal treatment was completed. Group 1 and 2 were determined as positive and negative control groups. In the groups that cusp reduction both of two cusp reductions were applied to Group 3,4,5,6, and functional cusps reduction were applied to Groups 7,8,9,10. Reduction amounts were determined as 1.5 mm and 3 mm. When the teeth were being restored with bulk-fill composite, the amount of cusp deflection was measured with a twin channel deflection gauge device in 6 different time periods: initially (before the polymerization), immediately after the polymerization, after 30 seconds, 3 minutes, 4 minutes, and 5 minutes of the polymerization. The teeth in which the amount of cusp deflection was measured, were kept in an oven at 37 °C for 24 hours to complete the post polymerization. Then, the fracture strength of the teeth was measured with a universal test machine. Experimental results were statistically evaluated with and Two One Way Anova Test Test and One Way Anova Test. It was found that supporting the coronal structure with fiber reduces cusp deflection and increases fracture strength. Experimental groups with cusp reduction showed less cusp deflection and higher fracture strength than experimental groups without cusp reduction. It was observed that 3 mm cusp reduction or functional cusp reduction decreased the amount of cusp deflection. It was observed that 1.5 mm reduction in each two cusps or 3 mm reduction in functional cusps increased the fracture strength. As a result, fiber application and cusp reduction may have positive effects in terms of reducing cusp deflection and increasing fracture strength in direct restorations cases where there is excessive substance loss in endodontically treated teeth.