Kadife çiçeği (Tagetes erecta) ve apo-ester'in sarı prensesin (Labidochromis caeruleus) pigmentasyonu üzerine etkisi
The effects of marigold (Tagetes erecta) and apo-ester on pigmentation of eletric yellow cichlid (Labidochromis caeruleus)
- Tez No: 758292
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma, 60 gün boyunca %4 kadife çiçeği (Tagetes erecta), 0 ve 100 mg/kg sentetik apo-ester içeren diyetlerle beslenen sarı prenses balığının (Labidochromis caeruleus) deri rengi ve yetiştiricilik parametreleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Deri rengi, kolorimetrik yöntemle, yansıtma spektroskopisi kullanılarak, L (parlaklık), a (kırmızılık) ve b (sarılık) tristimulus değerleri baz alınıp, renk parametrelerine dönüştürülmesi ile ölçülmüştür. Kadife çiçeği ve sentetik apo-esterin balıkların renk parametreleri üzerindeki etkileri benzerdi (P>0.05). Her iki karotenoyit kaynağı karotenoyit içermeyen diyete kıyasla balıklarda daha yüksek bir b değeri sağlamış (P0.05). Diğer yandan, karotenoyit kaynaklarının balıkların büyüme performansı, yem çevrim oranı ve hayatta kalma oranı üzerinde bir etkisi olmamıştır (P>0.05). Bu çalışma kadife çiçeğinin sarı prenses balığı diyetlerinde sentetik apo-estere alternatif bir doğal karotenoyit kaynağı olarak başarılı bir şekilde kullanılabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out determine the effects on skin pigmentation and rearing parameters of electric yellow cichlid (Labidochromis caeruleus) fed diets containing 4% marigold (Tagetes erecta), 0 and 100 mg/kg synthetic apo-ester for 60 days. Skin colour was measured by colorimetric method using reflectance spectroscopy with transformation into colour parameters based on tristimulus values, L (lightness), a (redness) and b (yellowness). Effects of marigold and synthetic apo-ester on colour parameters of fish were similar (P>0.05). Both carotenoid sources provided higher b value in fish (P0.05).