Hakkâri ili Bulak ve Dağgöl mahallelerinde bulunan yapıların deprem riskinin sokak taraması yöntemleri kullanılarak bilgisayar destekli belirlenmesi ve haritalandırılması
Computer aided determination and mapping of the earthquake risk of buildings in Bulak and Dağgöl neighborhoods in Hakkâri province by using street scanning methods scanning methods
  1. Tez No: 758311
  2. Yazar: HARUN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT MUVAFIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, Hakkâri ilinin Bulak ve Dağgöl mahallelerinde bulunan yapı stoğunun depreme karşı risk durumunu ve kentsel dönüşüm kapsamına alınacak binaların öncelik sırasını belirlemesi için bir saha çalışması yapılmıştır. 6306 Riskli Yapılar Yönetmeliği (RYY) sokak taraması yöntemi kullanılarak binalar hızlı bir şekilde incelenmiş ve bilgisayar destekli performans puanları belirlenerek haritalandırılmıştır. Sokak taraması yöntemi binaların deprem risk seviyelerini belirlemede hangi binalardan başlanacağı konusunda ön fikirler vermektedir. Yönteme özel parametreler kullanılmış programa işlenmiş elde edilen puanlarla çok riskli, riskli, güvenli ve çok güvenli betonarme yapılar, ayrıca çok riski, riskli ve az riskli yığma yapılar belirlenmiştir. Bulak mahallesi yapı stoğunda bulunan 336 adet betonarme binanın %33'ü çok riskli, %39'u riski, %4'ü güvenli, %24'ü çok güvenli yapı grubu ve Dağgöl mahallesi yapı stoğunda bulunan 270 adet betonarme binanın %12'si çok riskli, %34'ü riski, %38 güvenli, %16'sı çok güvenli yapı risk grubu, ayrıca Bulak mahallesinde bulunan 29 adet yığma binanın %51.7'si çok riskli, %17.2'si riskli, %31.1'i az riskli ve Dağgöl mahallesinde bulunan 51 adet yığma binanın %68.6'si çok riskli, %31.4'ü riskli yapı risk grubu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a field study was conducted to determine the earthquake risk status of the building stock in the Bulak and Dağgöl neighborhoods of Hakkâri province and the priority order of the buildings to be included in the scope of urban transformation. Buildings were quickly examined by using the 6306 Risky Buildings Regulation (RYY) street scanning method, and their computer-aided performance scores were determined and mapped. The street scanning method gives preliminary ideas about which buildings to start the detailed examination in determining the earthquake risk levels of the buildings. Method-specific parameters were used, processed into the program and with the points obtained, very risky, risky, safe and very safe reinforced concrete structures, as well as high-risk, risky and low-risk masonry structures were determined. It was concluded that 33% of the 336 reinforced concrete buildings in the Bulak neighborhood building stock are very risky, 39% are risky, 4% are safe, 24% are very safe building groups, and 12% of the 270 reinforced concrete buildings in the Dağgöl neighborhood building stock are very risky, 34% are risky, 38% are safe, 16% are very safe building risk group, in addition, 51.7% of 29 masonry buildings in Bulak neighborhood are very risky, 17.2% are risky, 31% are low risky, and 68.6% of 51 masonry buildings located in Dağgöl neighborhood are very risky, 31.4% are risky building risk group.