Colonialism and violence between Joseph Conrad Heart of Darkness and Al-Tayeb Salih Season of Migration to the North as a comparative study
Kolonicilik ve şiddet, Joseph Conrad Karanlık Yüreği ile Tayyip Salih Kuzeye Göçmenlik Mevsimi karşılaştırma çalışması
- Tez No: 758312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN KIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Sömürgecilik, güçlü ülkelerin diğer halkların ülkelerine ekonomik, politik ve kültürel olarak hükmetmeye çalıştığı süreçtir.sömürgeciliğin diğer ülkelerin yeteneklerini sömürdüğü ve yıkıma neden olduğunu kimse inkar edemez. Sömürgeleşmiş ülkelerin gelişmiş ülkeleri yakalama kabiliyetini de olumsuz etkiledi. Bazı romancılar, yazıları aracılığıyla sömürgecilik ve şiddet konusunu tasvir etmeyi kendilerine görev edindiler. Bu çalışmanın amacı, Post-kolonyal teoriye uygun olarak Al-Tayeb Salih'in Kuzeye Göç Mevsimi ve Joseph Conrad'ın Karanlığın Yüreği'ndeki sömürgecilik ve şiddeti karşılaştırmaktır. Bu çalışma, sömürgeciliğin neden olduğu olumsuz etkileri vurgulamaktadır. Bu çalışma, sömürge bir ülkeden olan Al-Tayeb Salih ile ana karakteri Belçika Kongo'sunu ziyaret eden sömürgeci bir güçten İngiliz Yazar Joseph Conrad'ın romanlarını göz önünde bulundurarak, Afrika ve Afrika'daki sömürge yaşamına ışık tutmayı amaçlamaktadır.“sömürgeciliğin olumsuz etkileri”. Bu tartışmanın amacı, sömürgeciliği iki yazarın bakış açısıyla göstermek ve sömürgeci güçlerin nasıl çok sayıda insana zarar, yıkım ve ölüm getirdiğini göstermektir. Ayrıca, sömürgecilerin izledikleri hedeflere ulaşmak için sömürü ve şiddet kullanımına ve ardından Afrika toplumları üzerindeki ciddi etkilere odaklanmaktadır
Özet (Çeviri)
Colonialism is the process by which powerful countries sought to dominate other peoples' countries, economically, politically and culturally. No one can deny that colonialism tampered with the capabilities of other countries and caused destruction. It also adversely affected the ability of colonialized countries to catch up with the developed countries. Several novelists have taken it upon themselves to portray the issue of colonialism and violence through their writings. This study aims to compare colonialism and violence in Season of Migration to the North by Al-Tayeb Salih and Heart of Darkness by Joseph Conrad by post-colonial theory. This study highlights the negative effects that were caused by colonialism. By considering the novels of the two writers, Al-Tayeb Salih who is from a colonized country and Joseph Conrad, a British Writer from a colonial power whose main character visits the Belgian Congo, this study aims to shed light on colonial life in Africa and the negative effects of colonialism. The purpose of this discussion is to show colonialism as viewed by the two writers and to illustrate how colonialism's powers brought damage, destruction and death to a great many people. It also focuses on the use of exploitation and violence by the colonizers to achieve the goals they pursued and the subsequent serious effects on African societies.