Kırsal kalkınmada tarım ve hayvancılığa sağlanan kamusal desteklerin etkinliği: Hakkâri örneği
Effectiveness of public support to agriculture and livestock in rural development: The case of Hakkari
  1. Tez No: 910015
  2. Yazar: GÜLŞEN LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖKDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hakkari Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kırsal kalkınma açısından; kırsal bölgelerde yaşayan çiftçilerin ekonomik seviyesini artırmak, yaşam şartlarını iyileştirmek, ek gelir sağlayacak farklı faaliyetlere destek vermek ve bu bölgelerin çevresel sürdürülebilirliğini sağlamak önem arz etmektedir. Son dönemlerde; kırsal bölgelerde yaşanan istihdam, eğitim, gıda güvenliği, ulaşım ve yoksulluk sorunları bölge halkını büyük ölçüde etkilemektedir. Bu amaçla; uygulanan kırsal destekleme politikaları ile sorunların çözülmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmada; Hakkari İli kırsal kalkınmaya yönelik tarım ve hayvancılık alanında yapılan kamusal desteklerin etkinliği araştırılmıştır. Bu amaçla; Hakkari sınırları içerisinde tarım ve hayvancılık sektöründe çalışan ve kamusal desteklerden faydalanan 48 kişi ile mülakat yöntemi kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar; arıcılık, büyükbaş ve küçükbaş hayvan desteklerini alan çiftçilerden oluşmaktadır. Katılımcılar ile yapılan görüşmeler referans alındığında; yapılan kamusal desteklerin yeterli olmadığı ve amacına ulaşmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca; yapılan desteklerin kırsal kalkınmayı olumlu yönde etkilemediği, destekler yapılmadan önce araştırmaların yapılması gerektiği ve bölgeye uygun desteklerin verilmesi konularında fikir beyan edilmiştir. Kamusal destekler için denetleme mekanizmasının eksik kaldığı ve bu konudaki eksikliklerin giderilmesi gerektiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of rural development; it is important to increase the economic level of farmers living in rural areas, improve their living conditions, support different activities that will provide additional income and ensure the environmental sustainability of these regions. In recent years; employment, education, food security, transportation and poverty problems experienced in rural areas have greatly affected the people of the region. For this purpose; it is aimed to solve the problems with the implemented rural support policies. In this study; the effectiveness of public supports provided in the field of agriculture and animal husbandry for rural development in Hakkari Province was investigated. For this purpose; interviews were conducted with 48 people working in the agriculture and animal husbandry sector within the borders of Hakkari and benefiting from public supports using the interview method. The participants consist of farmers receiving beekeeping, large and small cattle supports. When the interviews conducted with the participants are taken as a reference; it was concluded that the public supports provided were not sufficient and did not achieve their purpose. In addition; opinions were expressed on the issues of the supports provided not having a positive effect on rural development, that research should be conducted before providing supports and that supports appropriate for the region should be provided. It was understood that the monitoring mechanism for public supports was inadequate and that the deficiencies in this regard should be eliminated.