Bipolar bozuklukta negatif belirtiler ile motivasyon arasındaki bağlantı olarak ödül sistemi bozukluklarının incelenmesi
Examination of reward system disorders AS the moderator BETWEEN negative symptoms and motivation in bipolar disorder
  1. Tez No: 758316
  2. Yazar: MURAT ATABAY
  3. Danışmanlar: UZMAN SERHAN IŞIKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş: Bipolar bozukluk (BPB), yineleyici doğada depresyon ve hipomani/mani dönemleri ile karakterize, iş, aile ve sosyal alanlarda işlevsellikte azalmaya yol açan bir duygudurum bozukluğudur. Ödül sistemi bozuklukları, duygudurum bozukluğu hastalarında sık görülmektedir. Ödül süreçleri ve ruhsal belirtiler arasındaki ilişkiyi incelemenin, BPB'nin patofizyolojisine dair bakış açımızı genişleteceği, BPB'de görülen klinik belirtileri değerlendirme ve tedavi olasılığını artıracağı düşünülmektedir. Bu çalışmada, BPB grubu olguları, kontrol grubu ile karşılaştırılarak, BPB grubu olgularında çabaya dayalı karar verme motivasyonunun, kontrol grubundan farklı olup olmadığı ve negatif belirtilerle ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışmada BPB-I tanılı ötimik 34 hasta ve 41 sağlıklı kontrolden oluşan iki grubun, ödül için çaba harcama motivasyonu EEfRT (Effort Expenditure for Reward Task) uygulanarak karşılaştırıldı. Katılımcılar bir klinisyen tarafından psikiyatrik değerlendirmeye alınarak, psikiyatrik tanıları değerlendirmek üzere“DSM-5 Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme- Klinisyen Versiyonu (SCID-5/CV)”ve Sayı Dizisi Testi (Digit Span Test) uygulanmış, sosyodemografik veri formu doldurulmuştur.“Ödül İçin Çaba Harcama Görevi (EEfRT: Effort Expenditure for Reward Task)”bilgisayar ortamında katılımcılar tarafından yapılmıştır. Bunlara ek olarak BPB hasta grubu; Young mani derecelendirme ölçeği (YMRS), Hamilton depresyon derecelendirme ölçeği (HAM-D) ve Kısa Negatif Semptom Ölçeği (BNSS) ile değerlendirilmiştir. Çalışmadaki İstatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 20 kullanıldı. Gruplara ait kategorik değişkenlerin değerlendirilmesinde ki-kare testi, sayısal değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde t testi ve negatif bulgular ile EEfRT performansı arasındaki ilişkiyi test etmek için Spearman korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Artan ödül büyüklüğü ve beklenen değer karşısında kontrol grubuna göre BPB grubunda parasal ödüller için genel olarak çaba harcamanın azaldığını, BPB grubu içinde negatif belirtilerin, özellikle belirsiz ödüller (%50 olasılık) ile belirli ödüller (%88 ödül) arasındaki motivasyon farkıyla negatif ilişkili olduğunu bulduk. Bu bulgular BPB hastalarının ödül için çaba sarf etme motivasyonlarının kontrol grubuna göre daha az olduğunu ve anormal çabaya dayalı karar vermenin, negatif belirtilerle ilişkili bir faktör olabileceğini düşündürmektedir. Sonuç: BPB grubunun kontrol grubuna göre, parasal ödüller için daha düşük motivasyonunun olduğu, daha düşük çaba harcadıklarını ve BPB grubunda negatif belirtilerinin şiddeti ile EEfRT performansı arasında negatif korelasyon olduğunu bulduk. Sonuçlarımızı desteklemek için gelecekte daha geniş örneklemli çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Bipolar disorder (BPD) is a mood disorder characterized by recurrent episodes of depression and hypomania/mania, leading to decreased functionality in work, family, and social areas. Reward system disorders are common in mood disorder patients. It is thought that examining the relationship between reward processes and mental symptoms will expand our perspective on the pathophysiology of BPD and increase the possibility of evaluating and treating clinical symptoms in BPD. In this study, it was aimed to investigate whether the effort-based decision-making motivation in the BPD group was different from the control group and its relationship with negative symptoms in the BPD group cases. Method: In this study, motivation of effort for reward of 34 euthymic patients with BPD-I and 41 healthy controls was compared by applying EEfRT (Effort Expenditure for Reward Task). The participants were evaluated by a clinician, and the“Structured Clinical Interview for DSM-5 Disorders- Clinician's Version (SCID-5/CV)”and Digit Span Test (Digit Span Test) were applied to evaluate the psychiatric diagnoses, and the sociodemographic data form was filled.“Effort Expenditure for Reward Task (EEfRT: Effort Expenditure for Reward Task)”was done by the participants in the computer environment. In addition to these, the BPD patient group; It was evaluated with the Young mania rating scale (YMRS), the Hamilton depression rating scale (HAM-D), and the Brief Negative Symptom Scale (BNSS). IBM SPSS Statistics 20 was used for statistical analyzes in the study. Chi-square test was used to evaluate the categorical variables of the groups, t-test was used to evaluate the relationship between numerical variables, and Spearman correlation analysis was used to test the relationship between negative findings and EEfRT performance. Findings: In the face of increased reward size and expected value, we found that overall effort for monetary rewards decreased in the BPD group compared to the control group, while within the BPD group, negative symptoms were negatively related to the difference in motivation, particularly between ambiguous rewards (50% probability) and specific rewards (88% reward). These findings suggest that BPD patients are less motivated to strive for reward than the control group, and that abnormal effort-based decision making may be a factor associated with negative symptoms. Results: We found that the BPD group had lower motivation for monetary rewards, made less effort, and that there was a negative correlation between the severity of negative symptoms and EEfRT performance in the BPD group compared to the control group. Future studies with larger samples are needed to support our results