Suriyeli göçmen çocuklarda psikolojik sağlamlığın öz anlayış ve sosyal bütünleşme ile ilişkisi
The relationship of psychological resilience with self-compassion and social integration among Syrian migrant children
  1. Tez No: 758327
  2. Yazar: AYLİN ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
11-18 yaş aralığındaki Suriyeli göçmen çocuklarda psikolojik sağlamlığın, öz anlayış ve sosyal bütünleşme ile ilişkisinin incelendiği bu araştırmada, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden biri olan“eş zamanlı desen”kullanılmıştır. Araştırma grubunu, uygun örnekleme tekniği ile ulaşılmış 463 ve kartopu örnekleme tekniği ile ulaşılmış 30 Suriyeli göçmen çocuk oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği-12”,“Öz-Şefkat Ölçeği- Kısa Formu”,“Sosyal Bütünleşme Ölçeği”ve“Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre katılımcıların psikolojik sağlamlık düzeyinin; ikamet edilen ilçe, eğitim hayatına katılım durumu, çalışma durumu, anne vefat durumu ve algılanan aile gelir düzeyine göre; katılımcıların öz anlayış düzeyinin; ikamet edilen ilçe, çalışma durumu, anne vefat durumu ve algılanan aile gelir düzeyine göre; katılımcıların sosyal bütünleşme düzeyinin; yaş, ikamet edilen ilçe, çalışma durumu ve algılanan aile gelir düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı tespit edilmiştir. Ayrıca ikamet edilen ilçe, algılanan aile gelir düzeyi ve çalışma durumunun üç değişken için de anlamlı şekilde farklılaştığı görülmüştür. Araştırmada psikolojik sağlamlık düzeyi ve öz anlayış düzeyi arasında orta düzeyde; psikolojik sağlamlık düzeyi ve sosyal bütünleşme düzeyi arasında orta düzeyde; öz anlayış düzeyi ve sosyal bütünleşme düzeyi arasında zayıf düzeyde pozitif yönlü istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Nitel araştırma bulguları da mevcut bulguları destekler niteliktedir. Nitel bulgular ayrıca dil yeterliliğinin, aile desteğinin ve dini inancın göçmen çocukların psikolojik sağlamlığında etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between resilience, self-compassion and social integration among Syrian migrant children aged 11-18, convergent parallel design was used as one of the mixed method models. The research group consists of 463 quantitative data collected and 30 Syrian migrant children in the qualitative data collection. In the research,“Personal Information Form”,“Child and Youth Resilience Measure-12”,“Self-Compassion Scale Short Form”,“Social Integration Scale”and“Interview Form”were used as data collection tools. According to the research findings, significant differences were determined regarding the psychological resilience level of the participants based on the district of residence, participation in education life, working status, maternal death status, and perceived family income level and regarding the self-compassion level of the participants based on the district of residence, working status, maternal death status, and perceived family income level, as well as the level of social integration of the participants based on age, the district of residence, working status and perceived family income level. In addition, it was observed that the district of residence, perceived family income level, and working status differed considerably for all three variables. In the research, it was found a moderate level positive statistically significant relationship between psychological resilience level and self-compassion level, as well as between psychological resilience level and social integration level. In a similar manner, a weak level positive statistically significant relationship between self-compassion level and social integration level was found. Qualitative research findings also support the present findings. Qualitative findings also show that language proficiency, family support and religious belief are effective in the psychological resilience of migrant children.