Assessment of the signal value of a plumage ornamentation in great tits Parus major in territorial males using 3D printed models
Büyük baştankaralarda Parus major bir tüy süslemesinin sinyal değerinin bölgesel erkek bireylerde 3B yazdırılmış modeller kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 758329
  2. Yazar: ALİCAN AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL CAN BİLGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Kuş tüylerinin rengi hem genetik hem de çevresel faktörlerle belirlenmektedir. Büyük Baştankaralar, Parus major, tüy süsleriyle ilgili kalıtsal ve çevresel olarak düzenlenen çeşitli özelliklere sahiptir. Siyah kravat alan, genişlik ve renk açısından bu özelliklerden biridir. Tüylerin siyah rengi melanin pigmentinden kaynaklanmaktadır. Büyük Baştankaraların siyah kravatının sinyal vermede bir işlevi olduğu önceki çalışmalar aracılığıyla gösterilmiştir. Daha büyük siyah kravata sahip olan Büyük Baştankaraların yuva savunmasında daha aktif olduğu ve bir karşılaşma durumunda davetsiz misafirlere daha yakın mesafeden tepki verdiği bulunmuştur. Ayrıca, siyah kravat büyüklüğünün erkekler arasındaki baskınlığın bir işareti olduğu ve kışlayan kuşlarda besin kaynaklarının elde edilmesinde öncelik sağladığı ortaya konmuştur. Bu çalışmada, üreme döneminde olan ve savunaklarını çoktan oluşturmuş erkek bireyler arasındaki bölgesel etkileşimlerde siyah kravatın rolünü değerlendirmeyi hedefledik. Bu amaçla, dar ve geniş kravata sahip üç boyutlu (3B) Büyük Baştankara modellerinin yanı sıra bir negatif kontrol (tek renkli bir gri 3B model) kullanarak şarkı deneyleri gerçekleştirdik. Bu kontrol unsuru ile Büyük Baştankara gibi boyanmış modellerin gerçekten de kendine özgü bireyler olarak algılandığının doğrulanmasını amaçladık. Bu çalışma sonucunda, farklı kravat alanına sahip 3B modellere karşı agresiflik açısından genel bir fark saptanmamıştır. Bu sebeple, siyah kravatın bölgesel etkileşimlerde işlevsel olmayabileceği öngörülmektedir. Beklenenin aksine, negatif kontrole (gri 3B model) karşı gösterilen agresiflik davranışı ile büyük baştankara modellerine gösterilen agresiflik arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Çalışmanın sonuçları değerlendirilirken bu durum göz önünde bulundurulmalıdır. Ayrıca bu durum, 3B modellerin kullanıldığı çalışmalarda kontrol unsurunun dahil edilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Both genetic and environmental factors determine coloration of bird feathers. Great tits, Parus major, have several characteristics controlled by genetics and environment regarding ornamentation. The black tie is one of them regarding the area, width, and coloration, and the black color of the feathers is due to the melanin pigment. Several lines of evidence suggest that the black tie of great tits has a function in signaling. Great tits with larger black ties were shown to be more active in nest defense, and they performed closer approaches to the intruder in case of an encounter. Furthermore, black tie size was shown to be a signal of dominance between males, and it brought priority to achieve food sources in wintering flocks. In the present study, we evaluated the role of the black tie in territorial interactions between males during breeding season when birds have already established territories. For this purpose, we performed playback experiments using 3D printed great tit models with narrow and wide ties as well as a negative control (a monochrome gray 3D model). This latter condition was to confirm that the models painted as great tits are indeed perceived as conspecific individuals. Our results showed that there is no overall difference in aggression with respect to tie area of 3D models, suggesting that black-tie might not function as a signal in territorial interactions. Surprisingly, our control model did not elicit a significantly different aggressive response than the great tit models. This suggests caution in the interpretation of the results and underlines the need to include controls in experimental designs with 3D models.