Lokal ileri evre meme kanserlerinde 18-fdg pet/bt parametrelerinin neoadjuvan kemoterapi cevabı öngörüsündeki yeri ve manyetik rezonans görüntüleme ile karşılaştırılması
Predictive value of dynamic and dual-phase 18 fdg pet/ct parameters in the assessment of neoadjuvant chemotherapy response in locally advanced breast cancer: A Comperative study with dynamic contrast enhanced mri
  1. Tez No: 738037
  2. Yazar: OSMAN KUPİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BELKIZ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Literatürde lokal ileri evre meme kanserinde neoadjuvan kemoterapiye (NAK) patolojik tam yanıtı değerlendirmede 18 FDG PET/BT kullanımı ile ilgili umut verici sonuçlar gösterilmiştir. Dinamik kontrastlı manyetik rezonans görüntüleme (DK-MRG) ile tümör anjiogenezi ve morfolojisi incelenerek NAK'a yanıt değerlendirilmektedir. Bu çalışmada NAK uygulanan lokal evre meme kanser hastalarında DK-MRG, dinamik ve dual-faz 18FDG PET/BT ile elde edilen semi-kantitatif parametrelerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Lokal ileri evre meme kanserli 46 hasta tanı anında ve 2-3 kür NAK sonrası DK-MRG ve 18FDG PET/BT ile değerlendirilmiştir. Tümör çapı, sferik volüm (SV), anjiovolüm (AV), kontrast piki, kontrastlanma eğrisinin 'rapid' ve 'medium' yüzdeleri, Tip I, Tip II, Tip III eğrilerinin yüzdeleri ölçüldü. Yüzüstü pozisyonda dinamik ve dual görüntülemeler kaydedildi. Dinamik 18FDG PET verileri kullanılarak 2., 5. ve 30. dakika SUVmaks değerleri ölçüldü. Ayrıca ilk 2 dakika verileri olarak SUL2pik, metabolik hacim (Per2V), toplam lezyon glikoliz (Per2TLG) değerleri hesaplandı. Erken ve geç görüntülerde 'adapted' ve %42 eşik değer metodu kullanılarak SUVmaks, SUVmean and SUVpik, TLG ve metabolik tümör volüm (MTV) değerleri ölçüldü. Patolojik yanıta (tam patolojik yanıt vs rezidü) göre bazal ve mid çalışmalardaki yüzde değişim değerleri karşılaştırıldı. Patolojik tam yanıtın öngörülmesi için ROC eğrileri oluşturularak AUC değerleri ölçüldü. Patolojik tam yanıt ve rezidü ayrımı için optimal eşik değerleri hesaplandı. Geç yüzüstü görüntüleme rezidü tümör tespitinde %91, %71.4 ve rezidü lenf nodu tspitinde % 62.5, %87.5 duyarlılık ve özgüllük oranları ile MRG (%84, %37.5, LN: %37.5, %57.5) ve erken yüzüstü görüntülemeye (%84.5, %75, LN: %50, %83) üstün bulundu. Patolojik tam yanıt ve rezidü grup arasında MTV-42 dışındaki PET/BT parametreleri anlamlı olarak farklı bulundu. AUC değerleri sırasıyla % SV (0.83), % Per2V(0.826), % MTV (0.79), %TLG (0.785), ve % TTLG (0.828) için daha yüksek saptandı. Optimal eşik değerler ve duyarlılık, özgüllük, doğruluk değerleri sırasıyla % SV için - % 65 ve (% 80, % 73, % 75), % Per2V için - % 67.6 ve (%87, %78, %80.7), % MTV için - %73 ve (%78, %86, %84), % TLG için -%88 ve (%78, %81, %80), % TTLG için - %88 ve (%78, %86, %84) olarak saptandı. DK-MRG için volümetrik değişiklikler ve 18 FDG PET/BT için semi-kantitatif metabolik parametreler ile NAK yanıtı öngörülebilir. MTV, TLG ve Per2V 'de izlenen yüzde değişimler diğer parametrelere oranla NAK'a iyi yanıt vermeyecek hastaları daha iyi tespit edilebilir.
Özet (Çeviri)
Several studies have shown promising results for the prediction of pathological complete response (pCR) to neoadjuvant chemotherapy (NAC) in patients with locally advanced breast cancer (LABC) using 18 FDG PET/CT. Dynamic contrast enhanced magnetic resonance imaging (dCE-MRI) can assess the response to NAC by providing information on the angiogenesis and morphology of the tumor. This study was planned to compare the predictive value of semi-quantitative paratemers obtained by dCE-MRI, dynamic and dual-phase 18FDG-PET/CT in LABC patients receiving NAC. Fortysix patients with LABC underwent dCE-MRI and 18FDG-FDG/PET at baseline and after 2-3 cycles of NAC (interim). Tumor diameter, spherical (SV), angiographic volumes (AV), peak signal intensity (PSI), rapid and medium component of initial rise, percentage of Type I, Type II, Type III curves were calculated. Dynamic 18FDG and dual phase images were recorded in the prone position. Using 18FDG dynamic data, SUVmax values for 2nd, 5th and 30th minutes were measured. In addition, SUL2peak, metabolik volume (Per2V) and total lesion glycolysis (Per2TLG) values were measured for the first 2 minutes data. For early (E) and late (L) images, SUVmax, SUVmean and SUVpeak, TLG and metabolic tumor volume (MTV) was measured using adaptive (adp) and 42% thresholding method. Baseline and interim studies were used to calculate percentage changes and compared according to the surgery results; pCR vs non-pCR. ROC curves were obtained to calculate the AUCs for the prediction of pCR. Optimal treshold values to discriminate between pCR and non-pCR were calculated. Late prone images had higher sensitivity and specificity to detect the residual tumor (91%, 71.4%) and residual lymph node (62.5%, 87.5%) compared to MRI (84%, 37.5%, LN: 37.5%, 57.5%) and early prone images (84.5%, 75%, LN: 50%, 83%). PET/CT parameters were significantly different between pCR and non-pCR groups, except MTV-42 values. Higher AUC values were obtained for SV% (0.83), Per2V% (0.826), MTV (% 0.79), TLG% (0.785), and TTLG % (0.828). Optimal cut-off values (sens, spec.and acc.) values were -65% for SV% ( 80%, 73%, 75%), -67.6% for Per2V% (87%, 78%, 80.7%), -73% for MTV% (78%, 86%, 84%), -88% for TLG% (78%, 81%, 80%), and -88% for TTLG (78%, 86%, 84%), respectively. Semi-quantitavite parameters for 18 FDG PET/CT and volumetric changes obtained with dCE-MRI can predict response to NAC. Percentage changes in MTV, TLG and Per2V can identify nonresponding patients better than other parameters.