Altın oranlı istatistiksel manifoldlar ve bazı uygulamaları
Statistical mani̇folds with golden ratio and its some applications
- Tez No: 758332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 36
Özet
-Amaç: Bu çalışmada altın Riemann manifoldu üzerinde özel bir kübik form alarak istatistiksel altın Riemann manifoldu oluşturmak ve özelliklerini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Tez ile ilgili olarak kuramsal temel, genel metotlar ve araştırma teknikleri olarak aşağıdakiler kullanılacaktır. 1. Diferensiyellenebilir manifoldlar 2. Keyfi tipten tensör alanlarına uygulanan Tachibana operatörleri 3. Altın Riemann manifoldları 4. İstatistiksel manifoldlar Bulgular: Tezde ilk olarak altın Riemann Manifoldlar üzerinde özel bir kübik form seçilerek istatistiksel altın Riemann manifoldu tanıtılmış, bu manifoldun kübik formu ve Riemann eğrilik tensörü özellikleri incelenmiş ve bu konuyla alakalı bir örnek verilmiştir. Sonuç: Altın oran matematikte önemli uygulama alanlarına sahiptir. Bunlardan birisi de bu tezde mevcuttur. Altın Riemann manifoldu daha da özelleştirilerek istatistiksel altın Riemann manifoldu elde edilmiş ve bazı eğrilik özellikleri incelenmiştir. Son olarak ise konu ile alakalı bir örnek verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-Purpose: In this study, it is aimed to create a statistical golden Riemann manifold by taking a special cubic form on the gold Riemann manifold and examining its properties. Method: The following will be used as the theoretical basis, general methods, and research techniques for the thesis. 1. Differentiable manifolds 2. Tachibana operators applied to tensor fields of arbitrary type 3. Golden Riemann manifolds 4. Statistical manifolds Method: Findings: In the thesis, firstly, a statistical golden Riemann manifold is introduced by choosing a special cubic form on golden Riemann Manifolds. The cubic form and Riemann curvature tensor properties of this manifold are examined and an example related to this subject is given. Results: The golden ratio has important application areas in mathematics. One of them is available in this thesis. The golden Riemann manifold was further customized to obtain a statistical golden Riemann manifold and some curvature properties were investigated. Finally, an example related to the subject is given.