The effect of BFPP mutations on trafficking, signaling and function of ADGRG1/GPR56 receptor
BFPP mutasyonlarının ADGRG1/GPR56 reseptörünün trafiği, sinyalizasyonu ve işlevi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 758331
  2. Yazar: NİL DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ DEVRİM SON, DR. ORKUN CEVHEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İki Taraflı Frontoparietal Polimikrojiri, beyin korteks yüzeyinde normalden daha küçük (mikro) ve çok sayıda (poli-) girus ve sulkus şeklinde kusurlarla karakterize kalıtsal bir beyin anormalliğidir. ADGRG1/GPR56 genindeki 20'den fazla mutasyonun, Türk hastalar da dahil olmak üzere çeşitli klinik araştırmalarda BFPP geliştirdiği gösterilmiştir. ADGRG1/GPR56 reseptörü adezyon G proteinine kenetli reseptör ailesinin (aGPCR) bir üyesidir. Bu mutasyonların bazılarının reseptörün hücre yüzeyi ekspresyonunu azalttığı bulunmuş olsa da, ADGRG1/GPR56 fonksiyonunu etkileyen BFPP mutasyonlarının yapısal özellikleri ve moleküler mekanizmaları henüz bilinmemektedir. Çalışmanın amacı (i) BFPP mutasyonları taşıyan ADGRG1/GPR56 reseptörlerinin hücre yüzeyi ekspresyon profilini lazer taramalı konfokal mikroskop ile (ii) mutant reseptörler ile Gα12 arasındaki ve (iii) mutant reseptörler ile β-arrestin proteini arasındaki etkileşimleri Biyolüminesans Rezonans Enerji Transferi (BRET) temeline dayalı biyosensörler yolu ile canlı hücrelerde araştırmaktır. Bu bağlamda, sekiz farklı yanlış anlamlı mutasyon, bölgeye yönelik mutajenez yöntemi ile ADGRG1/GPR56 reseptörü üzerinde oluşturulmuştur. Sonuçlar mutant reseptörlerin doğal fenotip ile karşılaştırıldığında, reseptörün hücre yüzeyi ekspresyonunu azalttığını göstermektedir. Gβ/ɣ ve GRK temelli BRET biyosensörleri, reseptörün Gα12 ile eşleşmesini araştırmak için kullanılmıştır. Sonuçlar C346S, W349S ve L640R mutasyonlarının, doğal fenotip ile karşılaştırıldığında, reseptörün Gα12 ile etkileşimini azalttığını göstermektedir. Arrestin temelli BRET biyosensörleri ise, reseptör aktivasyonu neticesinde beta-arrestin molekülünün hücre zarındaki birikimini araştırmak için kullanılmıştır. Sonuçlar, tüm BFPP mutantlarının, doğal fenotip reseptör ile karşılaştırıldığında beta-arrestin molekülünün hücre zarında birikimini azalttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Bilateral frontoparietal polymicrogyria (BFPP) is a hereditary brain abnormality characterized by defects on the brain cortex surface in the form of smaller (micro-) and multiplexed (poly-) gyri and sulci. More than 20 mutations in the ADGRG1/GPR56 gene have contributed to BFPP in various clinical studies, including in Turkish patients. ADGRG1/GPR56 receptor belongs to the adhesion G protein-coupled receptor family (aGPCR). Even though some of these mutations were found to reduce cell surface expression of the receptor, structural properties and molecular mechanisms of BFPP mutations that affect ADGRG1/GPR56 function are yet unknown. The study aims to (i) visualize the cell surface expression of tagged ADGRG1/GPR56 receptors carrying BFPP mutations using a laser scanning confocal microscope, (ii) investigate the effects of BFPP mutations on the receptor and Gα12 interactions, and (iii) investigate the effects of BFPP mutations on the receptor and β-arrestin interactions using Bioluminescence Resonance Energy Transfer (BRET) biosensors in live cells. Herein, eight missense BFPP mutations were introduced on ADGRG1/GPR56 receptor by using site-directed mutagenesis. The results showed mutant receptors had decreased cell surface expression compared to the wild-type. Gβ/ɣ and GRK, based BRET biosensors were used to investigate the coupling of ADGRG1/GPR56 with Gα12. C346S, W349S, and L640R mutations decreased the interaction of the receptor with Gα12 with respect to the wild-type. Arrestin-based BRET biosensor was used to investigate β-arrestin recruitment following receptor activation. All mutations tested in this study showed decreased beta-arrestin recruitment to the plasma membrane compared to the wild-type.