Çilek yetiştiriciliğinde verim ve kalite özellikleri üzerine farklı oranlarda vermikompost uygulamalarının etkisi
The effect of different rates vermicompost applications on the yield and quality properties in strawberry growing
- Tez No: 758346
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMMÜGÜLSÜM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bayburt Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışma, son yıllarda giderek kullanımı artan bir organik gübre olan vermikompostun farklı oranlarda uygulanması ile Monterey ve Portola çilek çeşitlerindeki bitki gelişimi, kalite özellikleri ve besin elementi içeriği üzerine etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmada uygulama dozları bitki başına 0 g, 15 g, 30 g, 45 g, 60 g vermikompost ve 1,0 g MAP olmak üzere 6 farklı uygulama ele alınmıştır. Kullanılan iki çilek çeşidinde (Monterey, Portola) vermikompost ve MAP gübre dozlarının ilk çiçeklenme tarihi, ilk hasat tarihi, son hasat tarihi, hasat süresi, çiçek sayısı, bitki başına meyve sayısı, meyve eni, meyve boyu, meyve ağırlığı, bitki başına meyve verimi, bitki eni, bitki boyu, bitki yaprak eni, bitki yaprak boyu, bitki yaprak sapı uzunluğu, meyve rengi, meyve eti rengi, yaprak rengi, klorofil değeri, pH değeri, SÇKM, titre edilebilir asit miktarı, bitki besin elementi (N, P, K, Ca, Mg, S, Mn, Fe, Zn, B, Cl, Na), organik asit miktarı (okzalik, propiyonik, tartarik, bütirik, malonik, malik, laktik, sitrik, maleik, fumarik, süksinik), amino asit miktarı (aspartik, glutamik, asparajin, serin, glutamin, histidin, glisin, teanin, arjinin, alanin, tirozin, sistin, valin, metiyonin, triptofan, fenilalanin, izolösin, lösin, lizin, hidroksiprolin, sarkozin, prolin), enzim (CAT, POD, SOD) ve duyusal parametrelere (renk, tat, koku, aroma, sertlik, genel kabul edilebilirlik) olan etkileri incelenmiştir. Araştırmada, meyve verimine ilişkin en etkili sonuç V45 (491,05 g/bitki) uygulamasından elde edilmiştir. Monterey çeşidinden 401,69 g/bitki ile en yüksek verim belirlenmiştir. En yüksek meyve sayısı değeri V45 (26,66 adet/bitki) uygulamasından tespit edilmiştir. Meyve ağırlığının en yüksek değeri V60 (20,06 g/meyve) uygulamasında saptanmıştır. Çilek yetiştiriciliğinde sürdürülebilir tarım için vermikompostun iyi bir alternatif gübre olduğu ve V45 uygulamasının verim, kalite ve besin içeriği üzerine olumlu sonuçlar verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the effects of vermicompost, which is an organic fertilizer that has been increasingly used in recent years, on plant growth, quality characteristics and nutrient content of Monterey and Portola strawberry cultivars. In the study, 6 different applications were considered, with application doses of 0 g, 15 g, 30 g, 45 g, 60 g vermicompost and 1,0 g MAP per plant. The effects of vermicompost and MAP fertilizer doses on two strawberry cultivars (Monterey, Portola) first flowering date, first harvest date, last harvest date, harvest time, number of flowers, number of fruit per plant, fruit width, fruit length, fruit weight, fruit yield per plant, plant width, plant height, plant leaf width, plant leaf length, plant petiole length, fruit color, fruit flesh color, leaf color, chlorophyll value, pH value, SÇKM, titratable acid amount, plant nutrient element (N, P, K, Ca, Mg, S, Mn, Fe, Zn, B, Cl, Na), amount of organic acid (oxalic, propionic, tartaric, butyric, malonic, malic, lactic, citric, maleic, fumaric, succinic), amino amount of acid (aspartic, glutamic, asparagine, serine, glutamine, histidine, glycine, theanine, arginine, alanine, tyrosine, cystine, valine, methionine, tryptophan, phenylalanine, isoleucine, leucine, lysine, hydroxyproline, sarcosine, proline), enzyme (CAT, POD, SOD) and sensory parameters (colour, taste, odour, aroma, hardness, general acceptability) were examined. In the study, the most effective result regarding fruit yield was obtained from the application of V45 (491,05 g/plant). The highest yield was determined from the Monterey variety with 401,69 g/plant. The highest fruit number value was determined from the application of V45 (26,66 units/plant). The highest value of fruit weight was determined in the application of V60 (20,06 g/fruit). It has been determined that vermicompost is a good alternative fertilizer for sustainable agriculture in strawberry cultivation and V45 application gives positive results on yield, quality and nutrient content.