Yeme bağımlılığı olan hemşirelik öğrencilerinde çevrimiçi grupla motivasyonel görüşmenin yeme davranışı, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of the online-group motivational interview on eating behaviour, healthy lifestyle behaviors and quality of life among nursing students with food addiction: Randomized controlled study
  1. Tez No: 758351
  2. Yazar: MERVE IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SATI DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırma yeme bağımlılığı (YB) olan hemşirelik öğrencilerinde çevrimiçi grupla motivasyonel görüşme (MG)'nin yeme davranışı, sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesine etkisinin incelenmesi amacıyla randomize kontrollü olarak yapılmıştır. Araştırmada 1170 öğrenciden 106 öğrenci YB tanısal ölçütlerini karşılamış ve niyet öncesi/niyet aşamasında olan öğrenciler basit randomizasyon ile gruplara atanmıştır. Araştırmanın örneklemini 29'u müdahale grubu, 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 59 öğrenci oluşturmuştur. Müdahale ve kontrol gruplarına Katılımcı Bilgi Formu, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YYBÖ), Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği-II (SYBDÖ-II) ve Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (SF-36) uygulanmıştır. Müdahale grubundaki öğrencilere dört grup şeklinde beş oturumluk MG gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi SPPS 25 paket programında değerlendirilmiş; tanımlayıcı istatistikler, ki kare, bağımsız gruplarda t testi ve tekrarlı ölçümlerde varyans analizi ile doğrusal karma etki modeli kullanılmıştır. MG öncesi müdahale ve kontrol grubundaki öğrencilerin tanımlayıcı özellikleri ile SYBDÖ-II ve SF-36 ön test puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p>0.05). MG sonrası ölçümlerde müdahale grubunun SYBDÖ-II toplam puan ortalamaları kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0.05). Yeme bağımlılığı olan öğrencilere MG uygulanması sağlıklı yaşam davranışlarını artırmıştır. Yeme bağımlılığı olan öğrencilere psikososyal müdahale programları ile desteklenmesi önerilir. Bu çalışma, clinictrials.gov adresine kayıtlıdır, NCT05046938.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was conducted to examine the effect of the online-group motivational interview (MI) on eating behavior, healthy lifestyle behaviors and quality of life among nursing students with food addiction (FA). In the study, 106 students out of 1170 met the FA diagnostic criteria and the students were assigned to groups via simple randomization before/during intention. The sample consisted of a total of 59 students including 29 in the intervention group and 30 in the control group. The Participant Information Form, Yale Food Addiction Scale (YFAS), Healthy Lifestyle Behaviors Scale-II (HLBS-II), and Quality of Life Scale-Short Form (SF-36) were applied to the intervention and control groups. Five-session MI was performed on the students of the intervention group in four groups. Analysis of the data was evaluated in the SPPS 25 packaged software. Descriptive statistics, chi-square, independent samples t-test, repeated measures analysis of variance and linear mixed effects model were used. Prior to the MI, no statistically significant difference was determined between the descriptive characteristics of the intervention and control group students and their HLBS-II and SF-36 pretest scores (p>0.05). In the measurements after the MI, the HLBS-II total mean scores of the intervention group were found to be significantly higher than the control group (p0.05). Application of MI on the students with food addiction increased their healthy lifestyle behaviors. It is recommended to support students with food addiction through psychosocial intervention programs. This study is registered on clinictrials.gov, NCT05046938.