Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde COVID-19 tedavisinde konvalesan immün plazma uygulanan ve uygulanmayan hastaların karşılaştırılması
Comparison of patients with and without convalescent immunoplasma for the treatment of COVID-19
  1. Tez No: 758362
  2. Yazar: KAĞAN ŞEVİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA NURLU TEMEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
İspanyol pandemisinden sonra insanlığın karşısına çıkan en büyük ve en yıkıcı salgın olarak tarihe geçen COVID-19 pandemisi, tüm dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Pandemi ile birlikte COVID-19'a karşı etkin tedavi ve aşı arayışları başlamıştır. Bu kapsamda COVID-19 hastalığı için çeşitli tedavi önerileri arasında, tarihsel bir öneme sahip olan pasif bağışıklama uygulamaları tekrar gündeme gelmiştir. Bu çalışmada, pandeminin en yoğun günlerinde, T.C. Sağlık Bakanlığı onayı ile kliniğimizde birçok hastada kullanılmış olan konvalesan plazma (KP) tedavisinin etkinliğinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Araştırmamız; Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastenesinde, COVID-19 kliniklerinde takip edilen, COVID-19 tanısı RT-PCR ile doğrulanmış, 18 yaş üzeri, gebe olmayan 152 hastayı kapsayan retrospektif bir çalışmadır. Çalışmada; hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, COVID-19 hastalık şiddeti, laboratuvar parametreleri, uygulanan destek tedavileri (oksijen, steroid, KP), yoğun bakım ihtiyacı, nozokomiyal enfeksiyonları, klinik sonuçları, hastane veri sistemi ve hasta dosyaları kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic, which went down in history as the most significant and most devastating epidemic that has confronted humanity after the Spanish pandemic, continues to affect the whole world. With the pandemic, the search for effective treatment and vaccines against COVID-19 has begun. In this context, among the various treatment recommendations for COVID-19 disease, passive immünization practices, which have historical importance, have come to the fore again. This study, during the pandemic peak days, aims to evaluate the effectiveness of convalescent plasma (CP) treatment, which has been used in many patients in our clinic with the approval of the Ministry of Health. Our research; this is a retrospective study involving 152 non-pregnant patients over 18 years of age whose diagnosis of COVID-19 was confirmed by RT-PCR, followed in COVID-19 clinics at Süleyman Demirel University Research and Practice Hospital. In the study; demographic characteristics of patients, comorbid diseases, COVID-19 disease severity, laboratory parameters, supportive treatments (oxygen, steroid, CP), need for intensive care, nosocomial infections, clinical results, hospital data system, and patient files were examined.