Mimari tasarım stüdyosunda anlatının kullanılmasına yönelik bir yöntem önerisi
A proposal method for using narrative in architecture design studios
  1. Tez No: 758361
  2. Yazar: DÖNDÜ FERHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM BAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Mimari proje stüdyoları, bir tasarı bilgiyi, üretme, geliştirme yerleri olarak kabul edilir. Bu üretim ve gelişim sürecine dahil olmak çoğu mimarlık öğrencisini zorlamaktadır. Stüdyo üretim süreçlerinde bu zorluğu ortadan kaldırmak ve öğrencinin keşfine olanak sağlamak amacıyla stüdyo yürütücüsü yeni araçlar deneyerek ile bu devinimi sağlamaya çalışmaktadır. Bu tezde mimari tasarım stüdyolarında öğrencilerin tasarım sürecine katkı sağlamak ve bu sürecin doğru kurgulanmasını geliştirecek yeni düşünme araçları ortaya koymak hedeflenmektedir. Bu hedefe yönelik olarak mimari stüdyolarda kullanılmak üzere yeni bir tasarım yöntemi üretilmeye çalışılmıştır. Tez kapsamında geliştirilen yöntemde“anlatı”nın dinamik yapısı öğrencinin yeni düşünme araçları kazanmasına aracı olacaktır. Ricouer'in edebiyat teorisinden devşirilen“anlatı”kavramı üzerinden geliştirilmiştir. Ricouer anlatıyı; deneyimin, olay örgüsü aracılığıyla“olayların sistemleşebilir biçimde düzenlenişi”olarak tanımlanmaktadır. Bu bağlamda anlatı kullanılarak geliştirilen yöntem“olay örgüsü biçimlenirken, kurgulanırken-kompoze edilirken- eylemler olay örgüsü içinde taklit edilir ve düzenlenir”düşüncesi temelinde şekillenmiştir. Ricouer'in deyimiyle anlatı, insan yapımı bir kompozisyonu düzenleme işidir. Bahsi geçen bu kompozisyonda eylem, deneyim, olay ve mekân düzeni etkili hale gelmektedir. Tüm kompozisyonda yani anlatının temsilinde; koşullar amaçlar, olanaklar ve etkileşimler yer almaktadır. Anlatı bu çok katmanlı haliyle mekân temsili yani mekânın simülasyonu olarak da kabul edilmektedir ve bu temsilin Mimari Tasarım Stüdyosunda yeni düşünce biçimlerinin geliştirilmesi, düşünce devinimini sağlaması öngörülerek yeni bir metot ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Architecture design studios are considered as a place of develop a design through the information and production. Being in this process always challenges most of architecture freshmen and sophomore students. To eliminate this difficulty, architecture design studios should be allow the student to explore. Through this process the studio tutors should try to create a new tools for support the student. The aim of this study is provide a new thinking tools for students to improve themself through the design process in architecture design studios. For this purpose, a new design method will be created for architecture design studios. While developing this method, the dynamic structure of narrative will be used as a tool and new thinking methodology. It has been developed over the concept of“narrative”derived from Ricouer's theory in literature. Ricouer defines narrative as“the systematized arrangement of events”through the narrative plot of experience. In this context, the method will developed from narrative which has been shaped on the idea that“ the actions are imitated and arranged in the plot while the plot is being formed and composed”. For Ricouer; narrative considered as an arranging composition. In this composition, space becomes efficient with the order of action, experience, and event. And the representation of the narrative includes conditions, purposes, possibilities, and interactions. The narrative, in this multi-layered form is also accepted as a representation and simulation of space. A new method will put forward for develop a new way of thinking in the Architecture Design Studio through the representation of narrative and this representation also will provide a student to evolve their ideas.