Dimenhidrinatın fetal kemik gelişimine olası teratojenik etkilerinin araştırılması
Investigation of the possible teratogenic effects of dymenhydrinate on fetal bone development
  1. Tez No: 758363
  2. Yazar: KEZİBAN BAĞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP NİSARİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamız'da Dimenhidrinat (DMH)'ın erken gelişim dönemlerindeki sıçan fetusları üzerinde oluşturabileceği olası kemik hasarının, ikili iskelet boyama, immünohistokimyasal (IH) boyama ve Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) analizleri ile değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışmada 20 adet erişkin, dişi Wistar-Albino türü sıçan kullanıldı. Her gruba 5 sıçan (n=5) düşecek şekilde; kontrol grubu, DMH-30 mg/kg grubu, DMH- 60 mg/kg grubu ve DMH-75 mg/kg grubu olmak üzere 4 grup oluşturuldu. Gebeliğin 20. gününde sezaryenle alınan fetusların, ilk olarak morfometrik ölçümleri yapıldı. Daha sonra iskelet gelişimi için, ön ve arka eksremite kemiklerine ikili iskelet boyama, IH ve SEM analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to Dimenhidrinat (DMH) was intended to be assessed by analysis of possible bone damage on rat embryos during early development, bilateral skeletal staining, immunohistochemical staining (IH) and the Scanning Electron Microscopy (SEM). The study used 20 adult female Wistar-Albino type rats. 4 groups were created, including 5 rats (n=5) per group; control group, 30 mg/kg DMH group, 60 mg/kg DMH group and 75 mg/kg DMH group. First, morphometric measurements were made of fetuses taken by cesarean section on the 20th day of pregnancy. Then, for skeletal development, bilateral skeletal staining, IH and SEM analysis were applied to the anterior and posterior extremity bones.