Mide kanseri hastalarında metabolik değişikliklerin ve prognostik verilerin değerlendirilmesi
Evaluation of metabolic changes and prognostic data in gastric cancer patients
- Tez No: 758365
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN NASIR BİNİCİ, UZMAN METİN DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Erzurum Bölge Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Mide Kanseri Hastalarında Metabolik Değişikliklerin ve Prognostik Verilerin Değerlendirilmesi Çalışma, mide kanseri hastalarında metabolik değişkenlerin ve prognostik verilerin değerlendirilmesi ve sağkalım verilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Buçalışmada Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Onkoloji Kliniği'nde 2009-2022 tarihleri arasında tanı almış 147 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların komorbidite durumlarına, komorbidite için kullandıkları ilaçlara, mide kanseri tanısı aldıkları tarihe, operasyon patolojisi onaylanma tarihine bakılmıştır. Bunların yanında; tümör tutulum yerine, operasyon patolojisindeki t evresine, tümör çapına, çıkarılan toplam lap sayısına, n evresine, lenf nodu metastaz sayısına, cerrahi sınıra, lenfovasküler invazyon varlığına, perinöral invazyon varlığına, ki-67 değerine operasyon patolojisindeki H. Pylori pozitifliğine, operasyon patolojisindeki intestinal metaplazive displazi varlığına bakılmıştır. Yine tanı anında,progresyon durumunda ve son kontrol tarihindeki hemogram, biyokimyasal verilerine, karaciğer yağlanma düzeyine ve hastanın son durumuna (exitus/sağ); exitus ise tarihine bakılmıştır. Çalışmada elde edilen verilere göre tüm hastaların genel sağkalımı 120+ aydır. Tüm hasta grubunda ortanca PFS süresi 9,76 aydır (%95 GA: 6,78-12,73).
Özet (Çeviri)
Evaluation of Metabolic Changes and Prognostic Data in Gastric Cancer Patients The study aimed to evaluate metabolic variables and prognostic data and survival data in gastric cancer patients. In this study, 147 patients diagnosed in Erzurum Regional Training and Research Hospital Oncology Clinic between 2009-2022 were analyzed retrospectively. The comorbidity status of the patients, the drugs they used for comorbidity, the date of diagnosis of gastric cancer, and the date of approval of the operation pathology were examined. Besides these; the tumor involvement site, the t stage in the operation pathology, the tumor diameter, the total number of laps removed, the n stage, the number of lymph node metastases, the surgical margin, the presence of lymphovascular invasion, the presence of perineural invasion, the ki-67 value, the positivity of H. Pylori in the operation pathology, the intestinal positivity in the operation pathology. The presence of metaplasia and dysplasia was examined. Again, at the time of diagnosis, in the status of progression and at the last control date, the hemogram, biochemical data, liver fat level and the patient's final status (exitus/right); Exitus, on the other hand, has its history checked. According to the data obtained in the study, the overall survival of all patients is 120+ months. The median duration of PFS in the entire patient group was 9.76 months (95% CI: 6.78-12.73).