Büyük bir mülteci girişinin iktisadi etkileri: Bir doğal deneyin söyledikleri
Economic impact of a large refugee inflow: What a natural experiements tells us
- Tez No: 758364
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Zorunlu ya da isteğe bağlı göçler tüm Dünya ülkelerinde birçok çalışmanın farklı yönleriyle konusunu oluşturmaktadır. 2011 yılında Suriye'de başlayan savaş nedeniyle Türkiye'nin açık kapı politikası uygulamasıyla Türkiye'ye göç eden Suriyeli sığınmacıların sayısının zamanla artması da bu konuda ele alınan çalışmaları artırmıştır. Sığınmacılar özellikle Suriye sınırına yakın bölgelerde daha yoğun olmakla birlikte Türkiye'nin çeşitli illerine yerleşmişlerdir. Yerleştikleri bölgelerde hayatlarını idame edebilmek adına iş gücü piyasasına dahil olmaları zamanla çeşitli istihdam sorunlarını gündeme getirmiştir. Suriyelilerin diploma denkliği, dil problemi gibi nedenlerle ağırlıklı olarak kayıt dışı istihdamda ucuz işgücü olarak yer almaları yerli çalışanların Suriyeli sığınmacıların kendilerini istihdam dışı bıraktıklarına yönelik söylemleri de beraberinde getirmiştir. Bu söylemler doğrultusunda Türkiye iş gücü piyasasında yer alan Suriyelilerin, yerlilerin konumunu nasıl etkilediğine yönelik nedensel etkileri ortaya koyan çalışmalar çoğalmıştır. Ancak bu çalışmaların her biri nicelik olarak farklı tahminler ortaya koymaktadır. Çalışmaların bir kısmında Suriyeli sığınmacıların yerlilerin istihdamını ve ücretlerini kayıtlı/kayıt dışı sektörlerde olumlu ya da olumsuz etkilediğine yönelik tahminler bulunurken, bir kısmında herhangi bir etkiye rastlanmamıştır. Çalışmamızın amacı bu ampirik çalışmalarda kullanılan veri ve ekonometrik tasarımları göz önünde bulundurarak karşılaştırmak ve bu literatürün Suriyeli sığınmacıların Türkiye'ye gelişinin yerlilerin istihdam ve ücretleri üzerindeki etkilerine ilişkin nicel bulgularını yorumlamaktır.
Özet (Çeviri)
Forced or voluntary migration is the subject of many studies in all countries of the world with different aspects. The increase in the number of Syrian refugees migrating to Turkey as a result of Turkey's open-door policy implementation due to the war that started in Syria in 2011 has also increased the studies on this subject. Syrian refugees have settled in various provinces of Turkey, especially in areas close to the Syrian border. Their labor force participation in order to overcome basic needs has brought various employment problems to the over time. Syrians are mainly involved in informal employment as cheap labor due to reasons such as diploma equivalency and language problems, this brought discourses of local workers that Syrians excluded them from employment. With these discourses, studies revealing the causal effects on how Syrians in the Turkish labor market affect the position of locals. However, each of these studies have different estimates in terms of quantity. Some of these studies have estimated that Syrian refugees have a positive or negative impact on the employment and wages of locals in the formal/informal sectors, no effect has been found in some of them. The aim of our study is to determine why the estimates have different results by considering the econometric designs in these empirical studies.