Çift dizilerin fuzzy n-normlu uzaylarda λ-istatistiksel yakınsaklığı
λ-statistical convergence of double sequences in fuzzy n-normed spaced
- Tez No: 758366
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED RECAİ TÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tez çalışması yedi bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, istatistiksel yakınsaklıkla ilgili bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde, n-normlu uzaylarda yakınsaklık, istatistiksel yakınsaklık ve λ-istatistiksel yakınsaklık kavramları açıklanmıştır. Beşinci bölümde, çift dizilerde yakınsaklık, istatistiksel yakınsaklık ve λ-istatistiksel yakınsaklık kavramları açıklanmıştır. Altıncı bölümde, fuzzy normlu uzaylarda yakınsaklık, istatistiksel yakınsaklık ve λ-istatistiksel yakınsaklık kavramları açıklanmıştır. Yedinci bölümde, daha önceki bölümlerde açıklanan bilgiler yardımıyla sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of seven chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In chapter two, basic definitions and theorems are given. In chapter three, information on statistical convergence is given. In chapter four, convergence in n-normed spaces, statistical convergence and λ-statistical convergence are explained. In chapter five, convergence in double sequences, statistical convergence and λ-statistical convergence are explained. In chapter six, convergence in fuzzy normed spaces, statistical convergence and λ-statistical convergence are explained. In chapter seven, The results were obtained with the help of the information explained in the previous sections.