Zeytin yaprağının (Folium Olivae) süt sığırı toplam rasyon karışımlarında(TMR) kuru çayır otu yerine ikame edilebilirliğinin in vitro gaz üretim tekniği ile belirlenmesi
Determination of Substitutability of the olive leaf(Folium olivae) for Dry Meadow grass in Dairy Cattle Total Ration mixes(TMR)By In vitro Gas Production Technique
  1. Tez No: 758376
  2. Yazar: MUSTAFA GÖNCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada zeytin yaprağının (Folium Olivae) süt sığırı TMR ham maddelerinden kuru çayır otu yerine ikame edilecek daha sonra in vitro gaz üretim tekniğiyle metan emisyonu ve sindirile bilirliğinin ölçülmesi amaçlanmaktadır. TMR yem ham maddelerinden kuru çayır otu yerine ikame olacak zeytin yaprağının etkisi belirlenmeye çalışılacaktır. Zeytin yaprağını rumendeki fermantasyon üzerine olumlu etkilerinin olması ve metan emisyonunu düşürmesi durumunda Akdeniz ve Ege bölgesindeki yetiştiricilerin zeytin yaprağını ikame yem hammaddesi olarak kullanımı önerilecektir. Böylelikle süt sığırı yetiştiricileri için ucuz bir ham madde kaynağı oluşacak ve küresel ısınmada CO2'e göre 23 kat daha fazla sera etkisine ve ruminant hayvanlar için enerji kaybı olarak ifade edilen enterik metan azaltılması yönünde katkı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to measure the methane emission and digestibility of olive leaf (Folium Olivae) by in vitro gas production technique, which will be substituted for dry meadow grass from dairy cattle TMR raw materials. It will be tried to determine the effect of olive leaf, which will be a substitute for dry meadow grass from TMR feed raw materials. In case the olive leaf has positive effects on the fermentation in the rumen and reduces the methane emission, it will be suggested that the growers in the Mediterranean and Aegean regions use the olive leaf as a substitute feed raw material. Thus, a cheap raw material source will be created for dairy cattle breeders and it will contribute to the greenhouse effect 23 times more than CO2 in global warming and to reduce enteric methane, which is expressed as energy loss for ruminant animals.