Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon tanısı ile pulmoner endarterektomi yapılan hastalarda preoperatif dönemde yapılan solunum fonksiyon testi ve DLCO değerleri ile trombüs anatomik sınıflandırması arasındaki ilişki
The relationship between the preoperative pulmonary function test and DLCO values and the anatomical classification of thrombus in patients who underwent pulmonary endarterectomy with the diagnosis of chronic thromboembolic pulmonary hypertension
- Tez No: 758377
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DERYA KOCAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Yoğun Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon (KTEPH) masif, tekrarlayan ve /veya organize olan trombüslerin ya da damar duvarı yeniden biçimlenmesinin (remodelling) pulmoner damarları tıkaması ve kan akışını yavaşlatması sonucunda oluşan prognozu kötü bir hastalıktır. Hastalıkta pulmoner damar direnci artar, pulmoner arter basıncı yükselir ve hastalık ilerleyerek sağ kalp yetersizliği ve ölümle sonlanır. Hastalar Pulmoner Endarterektomi (PEA) operasyonu ile etkin şekilde tedavi edilebilir. Cerrahiye uygun olmayan hastalar içinse medikal ve girişimsel tedaviler mevcuttur. Solunum fonksiyon testi (SFT) ve karbon monoksit difüzyon testi (DLCO) KTEPH için tanısal olmamakla birlikte, tanı aşamasında diğer pulmoner hipertansiyon nedenlerinin dışlanması amacı ile sıklıkla yapılmaktadır. Ciddi pulmoner hipertansiyon (PH) varlığında difüzyon kusuru meydana gelmektedir. Operasyon öncesi yapılan SFT ve DLCO' nun bozukluk derecesi ve vasküler proksimal/distal tutulum seviyeleri arası ilişki gösterilmemiştir. Çalışmamızda KTEPH tanılı hastalarda pre-operatif SFT ve DLCO parametreleri ile post-operatif endarterektomi materyalinin trombüs seviyesi arası ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Merkezimize pulmoner endarterektomi yapılmak üzere sevk edilmiş ve PEA kararı verilen KTEPH hastaların pre-operatif dönemde yapılan SFT ve DLCO parametreleri ile endarterektomi materyalinin trombüs seviyeleri ve hastaların hemodinamik parametreleri, ekokardiyografi verileri ile fonksiyonel sınıfları retrospektif olarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 143 hasta dahil edildi. Hastaların 63'ü erkek (%44,1), 80'i ise kadındı (%55,9). SFT sonucuna ulaşılabilen 130 hastadan 94'ünün DLCO testi mevcuttu. KTEPH tanısı ile merkezimizde PEA yapılmış 143 hastanın PEA materyallerinin anatomik sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde trombüs anatomik düzeyi Seviye 1 (ana dal) olan 27 hasta (%18,9), Seviye 2 (lober) olan 58 hasta (%40,6), Seviye 3 (segmenter) olan 46 hasta (%32,2) ve Seviye 4 (subsegmenter) olan 12 hasta (%8,4) mevcuttu. PEA materyallerinin anatomik sınıflamasına göre solunum fonksiyon test sonuçları değerlendirildiğinde, beklenen FEV1 (litre-L) ortalama değerleri PEA materyali Seviye 1 olan hastalarda 2,05±0,55 L, Seviye 2'de iv 2,29±0,95 L, Seviye 3 trombüsü olanlarda 2,10±0,76 L ve Seviye 4 olan hastalarda 2,86±1,33 L olarak bulundu (p=0,053). Difüzyon testleri parametreleri değerlendirildiğinde ise; Seviye 1trombüsü olan hastalarda ölçülen ortalama DLCO_SB (ml/(dk*mmHg,) %60,5±28,27 Seviye 2 olan hastalarda %67,11±22,06, Seviye 3 olanlarda %66,19±18,41 ve Seviye 4 trombüsü olanlarda %84,25±23,40 olarak saptandı (p=0,107). DLCOcSB ölçümlerinde ise Seviye 1 trombüsü olan hastalarda %60,38±28,98, Seviye 2'de %65,88±20,85, Seviye 3 olanlarda %65,29±18,32 ve Seviye 4 trombüsü olan hastalarda %85±21,42 olduğu görüldü (p=0,07). Sonuç: Çalışmamız sonunda, KTEPH nedeni ile PEA operasyonu yapılan hastaların preoperatif dönemde yapılan SFT ve DLCO test parametreleri ile trombüs anatomik sınıflandırması arasında anlamlı bir ilişki gösterilememiştir. Hastaların SFT ölçümlerinde litre olarak FEV 1 değerleri ana dal ve segmenter trombüsü olanlarda daha düşük olma eğiliminde bulunmuş ancak anlamlı düzeye ulaşmamıştır. DLCO ölçümlerinde ise trombüs seviyesi daha proksimal düzeyde olduğunda, diğer bir deyişle subsegmenter düzeyden ana pulmoner arter dallarına doğru ilerledikçe) istatistiki olarak anlamlı olmaya eğilimi olan bir düşüş izlenmiştir. Eş zamanlı olarak incelenen klinik parametrelerde ise 6 metre yürüme testi mesafesinin subsegmenter düzeyde trombüsü olan hastalarda daha uzun olmaya eğilimli olduğu görülmüştür. Ayrıca sağ kalp kateterizasyonu ile ölçülen hemodinamik verilerde ise ana pulmoner arterde trombüsü olan hastalarda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuş ancak bu veri ile solunum test parametreleri arasında bir ilişki gösterilememiştir. Sonuç olarak çalışmamızda literatürün aksine, distal hastalığı olan ve belirgin mikrovaskülopatinin tanımlandığı hastalarda değil de ana pulmoner arterlerde trombüsü olan hastalarda DLCO seviyelerinin daha düşük olma trendinde olması kafa karıştırıcıdır. Bu nedenle bu konuda daha fazla hasta sayısına sahip prospektif çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Pulmoner emboli, Kronik tromboembolik pulmoner hipertansiyon, Pulmoner endarterektomi, Solunum fonksiyon testi, Karbon monoksit difüzyon testi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Chronic thromboembolic pulmonary hypertension (CTEPH) is characterized by large, recurring, and/or structured vascular wall thrombi. As a result of remodeling that obstructs pulmonary arteries and reduces blood flow, the disease has a dismal prognosis. The condition advances gradually, leading to right heart failure and death, as a result of increased pulmonary vascular resistance and pulmonary artery pressure. Patients can be effectively treated with pulmonary endarterectomy (PEA). For individuals who are not candidates for surgery, medical and interventional treatments are offered. Although defects in diffusion capacity develop in the presence of severe pulmonary hypertension, the pulmonary function tests (PFT) and carbon- monoxide diffusion breathing test (DLCO) are not employed for the diagnosis of CTEPH. PFT and DLCO tests are conducted preoperatively to rule out other comorbidities and pulmonary conditions. The relation between the degree of impairment in PFT and DLCO tests performed before the operation and vascular proximal/distal involvement levels has not been shown before. The purpose of this study was to investigate the association between preoperative PFT and DLCO tests and postoperative endarterectomy thrombus levels in patients with chronic thromboembolic pulmonary hypertension. Methods: Retrospective evaluation of preoperative PFT and DLCO parameters and post-operative vascular involvement levels were performed in CTEPH patients who were transferred to our center for pulmonary endarterectomy and underwent PEA. Hemodynamic parameters, echocardiography results and functional status were also recorded. Results: 143 patients were included in the study. Of the patients, 63 (44.1%) were male and 80 (55.9%) were female. Of the 130 patients whose PFT results were available, 94 had DLCO test results also. When the distribution of PEA materials according to the anatomical classification of 143 patients who underwent PEA in our center with the diagnosis of CTEPH was examined, there were 27 patients (18.9%) with thrombus anatomical level 1 (main branch), 58 patients (40.6%) with Level 2 (lobar), 46 patients (32.2%) with 3 (segmental) and 12 (8.4%) patients with Level 4 (subsegmental) thrombus. When pulmonary function test results are evaluated vi according to the anatomical classification of PEA materials, median expected FEV1 (liter-L) values are 2.05±0.55 L in patients with PEA material Level 1, 2.29±0.95 L in Level 2, 2.10±0.76 L in patients with Level 3 thrombus and 2.86±1.33 L in Level 4 (p=0.053) thrombus. When the diffusion test parameters were evaluated; the mean DLCO (ml/(min*mmHg)) measured in patients with Level 1 thrombus was 60.5 ± 28.27%, 67.11%±22.06% in patients with Level 2, 66.19±18.41% in patients with Level 3, and it was found to be 84.25±23.40% in patients with level 4 thrombus (p=0.107). In DLCOcSB (ml/(min*mmHg)) measurements, 60.38%±28.98% in patients with Level 1 thrombus, 65.88%±20.85% in Level 2, 65.29±18.32% in Level 3 patients, and it was observed that it was 85±21.42% in patients with level 4 thrombus (p=0.07). Conclusion: No significant relationship could be demonstrated between the PFT and DLCO test parameters performed in the preoperative period and the anatomical classification of thrombus. In the PFT measurements of the patients, the FEV1 values in liters tended to be lower in those with major and segmental thrombi, but did not reach a significant level. A statistically significant decrease was observed in DLCO measurements when the thrombus level was at a more proximal level, in other words, as it progressed from the subsegmental level to the main pulmonary artery branches. In the clinical parameters examined simultaneously, it was observed that the 6-meter walking test distance tended to be longer in patients with subsegmental thrombus. In addition, hemodynamic data measured by right heart catheterization was found to be statistically significantly lower in patients with thrombus in the main pulmonary artery, but no relationship could be shown between this data and respiratory test parameters. In conclusion, contrary to the literature, it is confusing that DLCO levels tend to be lower in patients with thrombus in the main pulmonary arteries, not in patients with distal disease and prominent micro-vasculopathy, in our study. Therefore, prospective studies with larger number of patients are needed on this subject. KEYWORDS: Pulmonary embolism, Chronic thromboembolic pulmonary hypertension, pulmonary endarterectomy, pulmonary function test, carbon monoxide diffusion test