Covıd-19 salgını sürecinde 4. sınıf matematik dersi öğrenme kayıpları ve çözüm önerileri
Mathematics learning losses in 4th grade during Covid-19 pandemic and proposed solutions
  1. Tez No: 758383
  2. Yazar: SONGÜL BİLDİRİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ERKAN AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Öğretme-öğrenme süreci uygun bir şekilde gerçekleşmezse veya öğrenilenler tekrar edilmez, kullanılmazsa öğrenmede eksik kalan kısımlar olabilir. Bu eksiklikler öğrencilerin müfredatın gerisinde kalmalarına sebep olacak boyutta olduğu zaman öğrenme kayıpları yaşanmaktadır. Öğrenme kayıpları eğitimciler tarafından üzerinde önemle durulan bir konudur. Çünkü bu kayıplar kısa sürede telafi edilmezse öğrencinin tüm akademik hayatını etkileyebilir. 2020 yılından itibaren dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sağlık, ekonomi ve eğitim alanında birçok olumsuzluğun yaşanmasına neden olmuştur. Covid-19 salgını nedeniyle uygun şekilde gerçekleştirilemeyen öğrenmelerin tespit edilip nasıl telafi edileceği ile ilgili önerilerin belirlenmesinin önemli olduğu düşünülmektedir. Ardışık ve yığılmalı bir bilgi yapısına sahip olan matematik dersinde yaşanan öğrenme kayıplarının telafi edilmesi oldukça önemlidir. İlkokulun temel becerilerin kazanıldığı bir dönem olması sebebiyle bu dönemde oluşan öğrenme kayıplarının, telafi edilmezse ilerleyen sınıflarda olumsuz etkileri olabileceği öngörülmektedir. Bu çalışmada Covid-19 salgını sürecinde 4. sınıf matematik dersi kazanımlarında yaşanan öğrenme kayıplarının ve bu kayıpların telafisi için çözüm önerilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma iki aşamalı planlanmış ve hem nicel hem nitel verilerden yararlanılmıştır. İlk aşamada öğrenme kayıpları ile ilgili durumu belirlemek üzere sınıf öğretmenlerinin kazanımların öğrenilmesine yönelik algıları, nicel yöntemlerden tarama deseni ile incelenmiştir. İkinci aşamada nitel araştırma yöntemlerinden araçsal durum çalışmasına başvurularak akademisyenlerin deneyimlerine dayalı görüş ve önerileri belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın örneklemi belirlenirken seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinde amaçsal örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Birinci aşamada İstanbul ilinde alt ve orta sosyoekonomik düzeye sahip ailelerin çocuklarının bulunduğu üç ilçede bulunan devlet okullarında çalışan 284 sınıf öğretmenine ulaşılmış ve bu gruptan araştırmaya 240 sınıf öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Bu öğretmenler 4. Sınıf Matematik Dersi Kazanım Düzeylerini Belirleme Anketi'ni çevrimiçi olarak doldurmuşlardır. Elde edilen veriler IBM SPSS 22.0 programına aktarılarak düzenlenmiş ve betimsel analizleri (yüzde, frekans) yapılmıştır. İkinci aşamada ilköğretim matematik eğitimi alanında çalışmalar yapan 5 akademisyenin görüşlerini alabilmek için birinci aşamada uygulanan anket sonuçlarına bağlı olarak bir görüşme formu hazırlanmıştır. Akademisyenlerin mevcut duruma yönelik görüşleri ve önerileri bu form yardımıyla toplanmıştır. Bu veriler betimsel analiz yöntemiyle incelenmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Covid-19 salgını sürecinde 4. sınıf matematik dersinde yaşanan öğrenme kayıplarının nedenlerinin başında teknolojik donanım ve internet yetersizliği olduğu bulunmuştur. Öğretmen görüşlerine göre 4. sınıf matematik dersi kazanımlarına yönelik olarak tüm kazanımlarda öğrenme kayıpları olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu kayıplar görüşlere göre görece az veya çok olarak sıralanmıştır. Öğrenme kaybının en fazla olduğu kazanımlar problem çözme ile ilgili kazanımlar, kesirler ile ilgili kazanımlar, geometri ve ölçme alanı ile ilgili kazanımlardır. Öğrenme kayıplarının giderilmesine yönelik akademisyen önerileri ile sınıf öğretmenlerinin önerilerinin büyük oranda benzerlik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu önerilerden bazıları ek ders ve kurslarla telafi eğitimleri yapılması, teknolojinin öğretim sürecinde aktif bir şekilde kullanılması, farklı öğretim yöntem ve tekniklerin mutlaka kullanılması, somutlaştırma, materyal kullanımı ve öğrenme kayıplarına yönelik ölçme değerlendirmeye önem verilmesi şeklindedir.
Özet (Çeviri)
If the teaching-learning process does not happen appropriately or if what is learned is not repeated or used, missing parts of learning may occur. If the missing parts cause students to fall behind the curriculum, they experience learning losses. Learning losses are an important issue that educators emphasize. If the education system can not recover these losses in a short time, they can affect the entire academic life of students. The covid-19 pandemic has caused many negativities in the health, economy, and education field. Therefore, it is essential to identify and find solutions to learning losses because of inappropriately realized education. Since primary school is a period in which basic mathematic skills are acquired, it is foreseen that the learning losses that occur in that period may negatively affect the further. This study aims to determine the learning losses experienced in the 4th-grade mathematics course outcomes during the Covid-19 outbreak and the solution proposals for compensating for these losses. The research was conducted in two phases, and quantitative and qualitative data were collected. In the first stage, in order to determine the situation regarding the learning losses, the perceptions of the classroom teachers towards learning levels of the outcomes were examined with the survey method. Then, in the second stage, it was tried to determine the opinions and suggestions of the academicians based on their experiences using the instrumental case study, a qualitative research method. The purposive sampling method was used in the study. In the first stage, 284 primary school teachers working in public schools in the three districts of Istanbul, where children from families with low and middle socioeconomic status are located, were reached, and 240 classroom teachers from this group voluntarily participated in the research. These teachers completed the 4th Grade Mathematics Course Outcome Levels Determination Questionnaire online. The obtained data were transferred to the SPSS 22.0 program, and descriptive analyzes (percentage, frequency) were made. In the second stage, an interview form, prepared based on the results of the questionnaire applied in the first stage, was used to receive the opinions of 5 academicians working in primary school mathematics education. The opinions and suggestions of the academicians regarding the current situation were collected with the help of this form. These data were analyzed descriptive analyzes. According to the results obtained in the research, it was found that the main reasons for the learning losses experienced in the 4th-grade mathematics course during the Covid-19 epidemic were the inadequacy of technological equipment and the internet. According to the opinions of the teachers, it was concluded that there were learning losses in all outcomes for the 4th-grade mathematics course outcomes. These losses are listed as relatively less or more, according to the views. The outcomes with the highest learning loss are those related to problem-solving, fractions, geometry, and the measurement field. It has been concluded that the suggestions of academicians for the elimination of learning losses and the suggestions of classroom teachers are mainly similar. Some of these suggestions are to provide compensatory education with additional lessons and courses, to use technology actively in the teaching process, to use different teaching methods and techniques, to use concretization and material, and to give importance to the measurement and evaluation of learning losses.