Tıp fakültesi öğrencilerinin cinsel saldırı mağdurlarına karşı tutumları
Attitudes of medical school students towards victims of sexual assault
  1. Tez No: 758382
  2. Yazar: FATİH TURAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ZEYBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Çalışmamızda, tıp fakültesi öğrencilerinin cinsel saldırı mağdurlarına karşı davranış, düşünce ve duygusal olarak tutumlarının eğitim hayatları başında ve sonunda olan durumlarının ne yönde geliştiği belirlenerek, aldıkları adli-tıbbi eğitimin hekimlik öncesi bilgi birikimleri ölçülerek literatüre katkı sağlanması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: 2021-2022 Akademik Yılı güz dönemi içerisinde Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde öğrenim gören dönem 1 ve dönem 6 sınıflarındaki 370 öğrenciye Cinsel Saldırı Mağdurlarına Karşı Toplumsal Tutum Ölçeği ile hazırlamış olduğumuz demografik veri ve adli-tıbbi değerlendirme sorularını içeren anket uygulanmıştır. Veriler, paket istatistik programı (SPSS) 22.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan tıp fakültesi öğrencilerinin %55,9'unun kadın olduğu, ortalama yaşın 20,83±2,85 bulunduğu, %56,5'inin birinci dönem öğrencisi olduğu, %18,9'unun kendisinin veya yakın çevresinin suç sayılan cinsel amaçlı davranışa maruz kaldığını belirttiği, çalışmaya katılan öğrencilerin Cinsel Saldırı Mağdurlarına Karşı Toplumsal Tutum Ölçeği'ndeki ortalama puanının 95,29 saptandığı, kadınların, 17-22 yaş aralığında olanların ve aylık aile gelir durumu yüksek bulunanların ölçek toplam puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu, katılımcıların %17,3'ünün kendilerine yöneltilen 6 adli-tıbbi sorunun tamamına doğru cevap verdiği belirlenmiştir. Sonuç: Cinsel saldırı mağdurlarının yaşadıkları travma sonrası maruz kaldıkları olumsuz tutumlarla sonu gelmeyen bir problem ortaya çıkmaktadır. Bu sorun özelinde cinsel saldırı mağdurlarına karşı tutum hususunda tıp fakültesi öğrencilerine kazandırılacak olumlu bakış açısı ile adli-tıbbi bilgi düzeyinin de yükseleceği ve mesleki açıdan daha bilgili ve doğru sonuçlara ulaşabilecekleri bir kariyer imkânı oluşacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it is aimed to contribute to the literature by determining the behavior, thoughts and emotional attitudes of medical school students towards victims of sexual assault at the beginning and end of their education life, by measuring the pre-medical knowledge of the legal medicine education they received. Materials and Methods: A questionnaire containing demographic data and medicolegal evaluation questions that we prepared with the Social Attitudes towards Victims of Sexual Assault Scale has been applied to 370 students in semester 1 and semester 6 studying at Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine in the fall semester of 2021-2022. Data were analyzed using the packet statistics program (SPSS) 22.0. Results: 55.9% of the medical faculty students participating in our study were women, the mean age was 20.83±2.85, 56.5% were first-term students, and 18.9% of them stated that they or their close relatives were exposed to sexual behavior, which is considered a crime. It was found that the average score of the students who participated in the study was 95.29 on the Social Attitudes towards Victims of Sexual Assault Scale, the mean scores of women, aged 17-22 and those with a high monthly family income were statistically significantly higher. It was determined that 17.3% of the participants gave correct answers to all 6 forensic-medical questions directed to them. Conclusion: An endless problem arises with the negative attitudes of sexual assault victims after the trauma they experience. In particular, we believe that with the positive perspective that will be gained to medical school students regarding the attitude towards sexual assault victims, the level of medicolegal knowledge will also increase and a career opportunity will be created where they can reach more knowledgeable and accurate results from a professional point of view.