İllüstrasyonun sanat kavramı içindeki yeri ve önemi bağlamında resim sanatı ile ilişkisi
Importance and position of illustration in the art concept and it's relation with the pictorial art
- Tez No: 758392
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
İllüstrasyonun geçmiş dönemlerden bugüne, mesajın iletimi ile ilgili çeşitli ihtiyaçlardan dolayı ortaya çıktığı bilinmekle birlikte bu ihtiyaç günümüzde de geçerliliğini sürdürmektedir. Verilmek istenilen iletilerin (mesajın) en yalın şekilde anlatımını yapabilmemizi destekleyen bir sanat dalı olarak illüstrasyon; okurlarının, izleyicilerinin veya insanların üzerinde etkisi güçlü bir araç görevini görmektedir. Bu çalışmada; illüstrasyonun resim sanatı içindeki yeri ve önemi ile resim sanatıyla olan ilişkisi incelenmiştir. Gerçekleştirilen çalışma giriş ve sonuç bölümleri ile toplamda altı bölümden meydana gelmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde çalışmanın amacı, konusu, çalışmada uygulanan yöntemlere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde illüstrasyon kavramı ve tanımı, iletişimin tarihi, illüstrasyon çeşitleri, illüstrasyonda kullanılan anlatım teknikleri, üretim biçimi olarak geleneksel illüstrasyon teknikleri ve illüstrasyon ile çağdaş sanat akımları arasındaki ilişki açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde resim sanatı ve kavramı, üretim biçimi olarak resim, plastik sanatlar bağlamında incelenerek ve eserlerle desteklenerek anlatılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde illüstrasyonun resim sanatı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ilkel üretim biçimlerinden modern teknolojiye illüstrasyon üretimi bağlamında illüstrasyonun gelişim süreci ve dijital sanat çağı kavramının geçmiş dönemlerden günümüze gelişi çeşitli illüstrasyon resimleri ile desteklenerek incelenmiştir. İllüstrasyonun bir medya aygıtı görevi gördüğü ve resim sanatı ile arasındaki ilişkisi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although it is known that illustration has emerged from past periods to the present day due to various needs related to the transmission of the message, this need continues to be valid today. As a branch of art that supports us to express the messages / messages to be given in the simplest, plain way, illustration serves as a powerful tool that has a strong impact on its readers / viewers or people. In this study, the place, importance and relationship of illustration with the art of painting are examined. The study consists of a total of six sections including introduction and conclusion sections. In the first part of the study, the purpose of the study, the subject of the study, the methods applied in the study are given. In the second part of the study, the concept and definition of illustration, the history of communication, types of illustration, expression techniques used in illustration, traditional illustration techniques as a form of production and the relationship between the illustration and contemporary art movements are explained. In the third part of the study, the art and concept of painting is explained by examining painting as a form of production in the context of plastic arts and example works are shown to elaborate the subject. In the fourth part of the study, the relationship between illustration and the art of painting is examined. In the fifth part of the study, the development process of illustration in the context of illustration production from primitive forms of production to modern technology and the development of the concept of digital art age from past periods to the present day are examined with the support of various illustration pictures.The aim of this research is to show that illustration serves as a media device and its relationship with the art of painting.