Banner reklamların grafik tasarım açısından incelenmesi
Examination of banner ads by graphic design
  1. Tez No: 144088
  2. Yazar: ÖZDEN PEKTAŞ TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASİP PEKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Bir malın ya da hizmetin, ücret karşılığında çeşitli iletişim araçlarıyla halk kitlelerine duyurulmasına reklam denir. Reklamın yayımlandığı gazete, dergi, televizyon, radyo, doğrudan posta ve dış mekan gibi mecraların yanına son yıllarda doğrudan pazarlama ve geleneksel reklamcılığın bir birleşimi olan“elektronik ortam reklamcılığı”da eklenmiştir. Elektronik ortam reklamları, geleneksel reklamcılığın avantajlarına ek olarak ilgili hedef kitleye ulaşabilmesi, anında sonuçlarının ölçülebilmesi, istendiği anda değişiklik ve düzeltme yapılabilmesi, esnek olması, küçük bütçelerle oluşturulabilmesi gibi avantajlara sahiptir. Elektronik reklamcılığın en yoğun yapıldığı İnternet, her konuda pek çok bilgiye birkaç saniyede ulaşmamızı sağladığı gibi çok çeşitli reklam uygulamasına da olanak vermektedir. İnternet'te reklam uygulamalarında en fazla kullanımı, %55'lik pay ile banner reklamlar oluşturmaktadır. Bulunduğu siteden başka sitelere köprü görevi gören, bir ürün veya hizmeti tanıtan reklam araçları olarak tanımlanan banner reklamlar, durağan - hareketli - etkileşimli oluşuna, piksel cinsinden boyutlarına ve uygulanış biçimlerine göre çeşitlilik göstermektedir. Çok çeşitli biçimlerde uygulanabilen banner reklamların tasarımında, tüm grafik tasarımlarda kullanılan illüstrasyon, fotoğraf ve yazı öğelerinin yanında, yayımlandığı ortama göre animasyon, ses ve film belgeleri de kullanılabilmektedir.“Banner Reklamların Grafik Tasarım Açısından İncelenmesi”başlıklı bu çalışmanın 1. bölümünde reklam kavramı açıklanarak, reklam araçları karşılaştırmalı olarak incelenmiş, reklamın toplumsal etkileri anlatılmıştır.“İnternet”başlıklı 2. bölümde, İnternet'in tanımı, tarihçesi, zaman içindeki gelişimi, dünyada ve Türkiye'deki kullanıcı profilleri istatistiki veriler ışığındaincelenmiş, kullanıcı profilleri belirtilmiştir. 3. bölümde, Internet reklamcılığının tarihçesi, internette reklam uygulama biçimleri örneklerle açıklanmış, İnternet reklamcılığının avantaj ve dezavantajları belirtilmiştir. 4. bölümde, banner reklam tanımı verilerek, uygulanış biçimlerine ve boyutlarına göre banner çeşitleri incelenmiştir. 5. bölümde ise, banner reklamlarda karşılaşılan grafik tasarım sorunları, bannerların tipografi, renk, animasyon, fotoğraf ve illüstrasyon açısından değerlendirilmesi, doğru ve etkili bir banner tasarımında nelere dikkat edilmesi gerektiği örneklenerek, ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir. Uygulama çalışmalarının yer aldığı 6. bölümde ise, gıda, otomotiv, eğitim, festival gibi çeşitli konularda seçilmiş firmalar için yapılan uygulama çalışmaları ve analizlerine yer verilmiştir. Günümüzde web sayfalarındaki çoğu estetikten yoksun reklamlar ile karşı karşıya gelen kullanıcıların, bu tür reklamlara tepkiyle yaklaşmaları ve benimsememeleri doğaldır. Alanın uzmanı olmayan kişilerce tasarlanan banner reklamlar, göz zevkini bozmakta ve kullanıcının zamanından çalarak düşüncelerinin olumsuz yönde artmasına sebep olmaktadır. Bu çalışmadaki araştırma bilgileri ve uygulama örneklerinin, grafik tasarım açısından doğru, görsel açıdan etkili ve amacına uygun banner reklamlar tasarlanmasında faydalı olacağı ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT To bring a product or service into notice of masses by means of different communication tools is called advertisement. In the last few years electronic media advertisement is added to newspaper, magazine, television, radio, direct mail, outdoor advertising as a combination of direct marketing and traditional advertising for advertisement publishing. Electronic media advertisement has advantages like being able reach to related target consumers, instant measuring of results, make changes and corrections any time wanted, flexibility, being able to construction with low budget over traditional ways of advertising. Internet, where electronic advertisement is mostly used gives great opportunities to different advertisement applications as it gives access to information on countless subjects in seconds. Banner advertisements are the most widely used among the internet advertisement applications with 55% ratio. Banner advertisements, described as ad tools to introduce a product or service and acting as links to other sites are differentrated as being static - dynamic - intractive, to size in pixels and the way it is applied. Illustration, photograph and typography elements of graphic design as well as animation, sound and film files acoording to media it is apllied, can be used to design banner ads which may be applied in many ways. In the first chapter of study titled“Examination of Banner Ads By Graphic Design”, the concept of advertisement is described, advertisement tools are compared and social effects of advertisement are explained. In the second chapter named“Internet”, description, history, progress in time, userprofiles under statistical data in Turkey and across the world of Internet are examined and user profiles are determined. In the third chapter history of Internet advertising and Internet ad application types with examples are explained, advantages and disadvantages of interest advertising are stated. In the fourth chapter which forms the base of this study, description of banner advertising, kinds according to size and application types are examined. In the fifth chapter, design problems encountered on banner advertisements, judgement of banners regarding typography, color, animation, photography and illustration, what shall be done for a correct and effectual of banner ad design are explained in detail by use of examples. In the sixth chapter, application and analysis are placed for selected firmas in areas of food, automotive, education, festival, etc. In conclusion, it is natural for internet users to react negatively against banner ads which are mostly unesthetic nowadays. Banner ads designed by non-expert persons cause increase of negative opinions by ruining eye taste and stealing users time. Research information and application examples in this study will be useful in banner ad design by means of graphic design criteria correct, visually effectual, and appropriate for purpose.