Ottoman relations with Sri Lanka in the late nineteenth and early twentieth century
On dokuzuncu yüzyılın sonu ve yirminci yüzyılın başında Osmanlı Sri Lanka ilişkileri
- Tez No: 758398
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI KADI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Osmanlı Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Seylan, Hint okyanusunda ticaret açısından stratejik önemi ile tanınan bir adadır. Böylece dünyanın her köşesinden tüccarları kendine çekmesi adada bir Müslüman toplumun oluşmasına sebep oldu. 1863'te Sultan I. Abdülaziz döneminde, adaya uğrayan Osmanlı tebaasının meselelerini denetlemek için Londra'daki Osmanlı elçisi Konstantinos Mousouros tarafından Seylan'da bir Osmanlı fahri konsolosluğu için öneriler ileri sürüldü. O zamandan beri 50 yıl boyunca Osmanlı İmparatorluğu ile Seylan Müslümanları arasında derin bir ilişki gelişti. Bu çalışmanın amacı bu ilişkiyi Osmanlı arşiv belgeleri ve Seylan'da yayınlanan yerel Müslüman dergilerinin yardımıyla incelemektir. Fahri konsolosların bu bağlamdaki rolü, Seylan Müslümanlarının Hamidiye Hicaz Demiryolu seferine katkıları, Kızılay Cemiyeti'ne parasal katkıları ve 19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Osmanlı İmparatorluğu'nda meydana gelen diğer olaylar araştırılmaktadır. Ayrıca, Osmanlı İmparatorluğu ve Sultan II. Abdülhamid'in Seylan Müslümanlarının eğitim ve kültür alanlarındaki etkisi analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ceylon is an island in the Indian ocean recognized for its strategic importance in terms of trade. Thus, she attracted merchants from every corner of the world and eventually a Muslim community was formed in the island. In 1863 during the reign of Sultan Abdul Aziz I suggestions for an Ottoman honorary consulate in Ceylon was put forward by the Ottoman ambassador in London Konstantinos Mousouros to oversee the matters of the Ottoman subjects who frequented the island. Since then for 50 years a profound relationship between the Ottoman Empire and Ceylon Muslims had grown. The objective of this study is to examine this relationship with the aid of Ottoman archive documents and local Muslim run journals published in Ceylon. The role of the honorary consuls in this context, the contribution of the Ceylon Muslims in the Hamidiye Hijaz Railway campaign, monetary contributions to the Red Crescent Society and other events that occurred in in the Ottoman Empire during the late 19th and early 20th century is explored. Further, the influence of the Ottoman Empire and Sultan Abdulhamid II in the realms of education and culture of Ceylon Muslims is analysed.